Ski & Snb

Hajkordaj in Bulhary 2015

24. 12. 2015  

Byl pozdní únor, byl hajku čas, vnadné Bulharky zval ku horám hlas, kde prašanem zaváněl kraj! I tak se stalo, že tři udatní kmáni vstříc Rilskému dobrodružství vydali se. Zovali se Gurek z Dubbiny, Svób Podlysohorský a Maaty z Ubaltonu. Černou nocí hnal se tryskem jejich mladoboleslavský oř, neb cesta dlouhá a trnitá je čekala…

Chvíli před zakokrháním kohouta se ocitají u hraničního kamene království Bulharského, kde jak známo bezpečno zdržovat se není. Knecht Gurek, nejistě třímajíc uzdu, chrabře hranici překročí, když tu vybíhá pohraniční setník a zběsile gestikulujíc kompanyji naši zastavuje. Rytíř, všimnuv si tmavé postavy, klisnu k couvání ponouká, leč ta ochotně na místě chcípá. Na druhý pokus reversem, div budku hraniční nerozbořiv, se mu podaří k okénku přistavit a po delší rozmluvě jesť cesta k pulvíru opět otevřena.

Den první přinesl slunné výhledy hodné bohů, vystoupivše lanovým vehiklem a rozhrnuvše prvotní hustá oblaka, otevírá se vpravdě dechberoucí výjev – hora Musala, doupě skřetů meteorlogických a také brána do kouzelné země Rila, u jejíž paty měli hrdinové složit tu noc hlavu. „Dobre došli!“, vítá děd Uantufri naše pocestné v jeho chaloupce. Je příjemné teplo linoucí se z praskajícího ohně v krbu. Děd příchozí počastuje papučovým čajem velejemným a se slovy “uan, tu, frí” přesně tři polévky z ambrosie na stůl staví. Stejnými slovy a nataženým prstem ukazuje tři lože s nebesy a snad i přeje dobrou noc, snad?

Mrazivé ráno, však mocná potřeba volá. Netřeba použít veverčích kožek, alebrž stačí u svěrače hada odlomiti, taková paní zima vůkol panuje. Po snídani děd zhurta vyhrkne „Tuentyfrí!” a vysázením zlaťáků na stůl loučí se udatní rytíři s jeho kouzelnou chýší. Obtíženi proviantem se škrábou na hřeben, kde konečně uzří údolí zaslíbené, ba i první sjezd panenským svahem si užívají a následně své ležení nesoucí hrdý název Hilltoon rozbíjejí…

Po noci v táboře, kdy Gurkův teplozor ukázal minus 25 stupňů celsiových se pulverparta konečně dočkala. Čas hajku nadešel. Čas začátku i konce. Dny zpocených hýždí, hekání do kopců, nebeských výhledů a orgasmických sjezdů!

Několik svahů připraveno o svou nevinnost, včetně Malé Musaly. Ledový skluz dolů. Objev malé nezamrzlé říčky s čerstvou vodou. Stěhování tábora. Životodárné slunce, teplo, o-palování, ó-pálenka, život.

Prudký výstup rozměklým svahem. Co krok, to sjezd půl metru zpět. Kousek od nás lavinka. Vrchol, úžas, rozhled. Únava padá. Druhá strana hory, zmrzlý žlab nedaruje chyby. Strach. Dolů. Škráb. Uf. Znova. Nahoru. Hajk!

Zpuchlý Michelin-Gurek stižen kletbou sněžné slepoty. Svóba zrazuje vybavení. Přesto jdou do hajku. Dohromady tři páry bot, promočené a zmrzlé na kost. Zataženo, mlha. Supění na Musalu. Překvapený meteorologický skřet ve svém doupěti. Párminutové okno vymodleno shůry. Sjezd. Radost.

Předposlední den. Strach nahánějící žlab cenící každé ráno své ostré zuby. Poražen. Neproniknutelná mlha. Sněží. Znovu nahoru. Mlha houstne. Jedeme naslepo. Ale pulverem. Kemp. Noc. Prdelní smrad. Balíme a balíme. Je čas jít.

Budím se uprostřed noci. Zpocený, ale s blaženým úsměvem… Útržky, vzpomínky, pocity…. Tak úžasně živé a přesto zahalené zelenou vlčí mlhou. Byl to jen sen, nebo realita? Kdo ví?

Radko, Svoby, Maty       (17.2.-25.2. 2015)

, ,


16 x to už někdo okomentoval

 1. avatar kastanek napsal:

  Krůček po krůčku!!! To si pamatuj. Včera lajna. ale hodně věcí nebylo ideálních!!! Dojel jsem, dopadlo to tak, že jsem jel! dobrý sníh, bomby, dropik atd. Mimo středisko atd. ale? aano ptali se mě kamosi jestli dnes něco jedu! Říkám ne jdu jen na procházku do hor omrknout sníh! Dopadlo to tak, že prask na hulvata jak se tu říká! Lajna kterou jsem ještě nikdy nejel a taky jsem šel celou ze spodu. Výjezd pásy, vrch prudší a uzsi boty. Měl jsem přehled o počasí, ale pět dnů jsem nelyzoval a nebyl tu!!!!! To není ideální! Posun je ten, že mám např. klíče od bouldrraumu, ale jezdit teď lajny a nelyzovat denně není podle mých představ!!!! Krůček po krůčku ano, už někdy po takových lajnach slysis ty jsi profi? co je v uvozovkách profi? něco dostávat a jezdit sem tam? tak ten názor nemám atd. atd.! juchuchuchuchuchuuu jedem. do budoucna tu ještě sem tam promluvim pokud se tu bude lyžovat, ale jinak je provokovat není můj cíl. nebo spíš dostávat lidi do stavu, že je provokuju. Pripadne možná potkám lidi v horách. Klidně to tak může skončit či spíš pokračovat! Ať se daří! Jedem hory

 2. avatar kastanek napsal:

  Zima se vrací!!! Bude teď asi pravděpodobně relativně dlouhodobě zajimavy sníh, ale už se dostanu na sníh jen třeba teď! Nevadí jde se krůček po krůčku! V týdnu su v novém boldrraumu u typka který tam má aj naslaple tramposky atd. atd.! ve vesnici se vykládá, že letní šéf má formu, leze v Itálii atd. Hmmmm nuda? nenenene!jedeeeeem juchuchuchuchuchuuu! Peníze nejsou žádné, ale horská hra valiiiiiii dal! Juchuchuchuchuchuuu

 3. avatar kastanek napsal:

  V pohodě! není to moc o provokaci! Je to o tom ustat např. vabeni slečen a podobně a jít si za horama! Covece vidím to predvidatelne ještě na zajímavé ježdění na určitých místech asi od soboty, určitá výška, určitá orientace a pravděpodobně prach!!! Sněží, sněží, dole prší a nahoře vlhčí, zítra se trochu ochladí a bude posnehavat dal, sobota relativně zima a zataženo a sníh bude sedat a dal pak aspoň trošku mrazu v noci! Hmmmm sezóna nekončí!!! dzony celé léto su úplně bez netu! hihihihi juchuchuchuchuchuuu! No a za chvíli zacnu doplňkově natírat a podobně a přitom budu ještě minimálně do 8. května lyžovat, aj už bouldry venku a něco odbajkuju v horách! takže tak! Jede se daaaaall! baví mě to čím dál víc a víc a docela dost záleží hold co chceš dělat! Na slečny se jen usmeju a drapnu raději magnesko a botky lezečky!!! Mám 6 spravenych páru a budu muset ještě možná aj kupovat další a k tomu nejsu lezec!!!!! Jen doplňkový sport!!!! Juchuchuchuchuchuuu jedem!!! juchuchuchuchuchuuu bum bum bum bum hory jedeeeeem! pokud neudělám nějakou chybu, tak určitě víš kde mě máš až do dalšího nástupu na sníh asi v půlce října hledat! Ale nepredbihal bych!!! Cítím ve vzduchu ještě prach!!!! Juchuchuchuchuchuuu. ozvu se časem za pár měsíců!

 4. avatar pucci napsal:

  Hmm, Ticháčku, nebuď smutný..ten môj koment sa tiež kdesi vyparil..ale paraádny bestseller Maty…s tou knižkou to je good nápad :D ..každopadne trip plný energie, adrenalinu a úžasných lajn a hlavne tá zima, ktorá sa u nás len tak poskromne šuchla a Kaštánek stále provokuje! :D

 5. avatar kastanek napsal:

  Dneska lajna!!! Klidně zahraniční film, ale to je na dlouhou! Jel jsem po poledni a ještě v 11 jsem nevěděl jestli pojedu! V 11:40 už jsem byl pod kuloarem a jak jsem hodil lyže na záda,tak už jsem tušil,že to pojedu! Zhruba 600 výškových lajna! Start žlab, severní a slunce zrovna přímo za ním,takže? Půlené světlo v tom žlabu!! Slunce stín a docela úzký žlab. Druhý bych ho jet nechtěl. Výška na startu zhruba 2700! dvě údolí od střediska. nikdo neví, nikdo nevidí. výjezd že žlabu do nasvícené plané a třetí úsek technický, lámavé světla, dá se skákat atd. 600 výškových lajna a pro toto ziju a makam! Takových jízd dáš např 10 za sezonu! A to když se tomu sportu a horám venujes!!!! Juchuchuchuchuchuuu to máš ode mě na rozhýbání bolesti! Jedeeeeem sezóna nekončí! Je v plném proudu!

 6. avatar kastanek napsal:

  Jinak v pohodě! Lez s tim svobym v létě!!! Nejezdi jen na tomu biku!každopádně záleží co v životě chceš atd. Já jdu za horama! Řekl bych že jsem si v létě krásně vydělal a dost dobře potrenoval k tomu a nedoložil jsem ani cent! Vše bum,bum,bum a teď už si pujcuju na jídlo! A nejim rohlíky! jim fakt docela ligu a mám v plánu superligu! Jen čistotu, ale ligu!!!!! Juchuchuchuchuchuuu. A to je vývar aj když žiješ v autě,ale má to celkový úspěch! Já nemám případně problémy s vlekarema atd. Ale naopak michi sem,michi tam,když náhodou hory dovolí a zajedu nějakou jizdicku na dohled palce hore atd. sledují tě a spíš pomáhají atd.! žádné problémy a nos nahoru!úplně jinak jak ten ČR freeride. Jinak! Skromne, tvrde atd. Ne já su mistr světa na širokých lyžích. A oni říkají, že michi je Stark, ale já mám nohy na zemi a říkám,že su slabý a frcim si! Fakt mě to baví a čím dál víc! Tož já aj sám do Francie a k tomu např. nevím ani na jak dlouho a podobně, ale hold tam sněží a v Rakousku ne! S pokorou, makat, ale žádné zadní vrátka! Co se týče slečen, tak těch mozes met docela dost. Jak zajímavých, tak pěkných atd.,ale kdo bude mazat ty lyze atd.! hihihihi juchuchuchuchuchuuu hory dobrou noc.

 7. avatar kastanek napsal:

  Aaaaa škoda!!! Už to tam píšou na další úterý! I kdyz je to daleko, tak už píšou 20 jihozápadu!!!! Do soboty zima,pak oteplit a bum,bum,bum,bum!hmmmmm!je tam jedna brutus naslapla lajna která možná půjde!!! Pro mě liga za l!!! bum,bum,bum,bum na hraně světlo stín!!!! Juchuchuchuchuchuuu! ted bouldr!!!! Zdechlost??? Mě to baví čím dal víc a víc a víc a VIIIC! nestarnu, ale silim, zbiram zkušenosti a čekám co hory dovolí!!! Březen je dost dobrý v určitých horách a sezóna ještě nekonciiiiii!!!! Zdaleka ne!!! Tak se děj do kupy a makej!!!! Makej, makej a makej!!!! Na talent moc nevěřím! Znám Vítu Veselého a nebyl ani rychlejší a ani vytrvalejší! Kryketakem házel dal a hold je to mistr světa atd, ale ne na základě nějakého extra talentu a v horách to platí dvakrát tak! Juchuchuchuchuchuuu hory

 8. avatar Tichac napsal:

  Čau guru, musím bohužel napsat, že sezóna tu nejspíš fakt skončila… teda pro mně určitě! Na Vendovku sme nejeli, bo v té době, co sme měli volnej týden, tam nebyly podmínky zrovna ideál… moc teplo… je to nízko, a tak sme jeli do těch Tater! Tam to bylo řekl bych parádní… sypalo a jezdili sme kvalitní sníh, jako už dlouho ne!!! Předposlední den sem tam ale hodil mrchu, ani nevím jak… výpadek… a teď mám pořád eště nějak pochroumané koleno a rameno, takže sem mimo hru :o( O víkendu se pokusím, trochu to zatížit aspoň na bajku… a pak se uvidí…!! To víš, že sem chtěl eště něco pojezdit, ale taky sem závislej na druhých, bo sám do toho nejdu a hlavně nemám káru… ale jaksi nikdo se k ničemu nemá, všichni sou zdechlý, nějak se vytrácí elán a nadšení… :o( No, uvidíme do budoucna… snad je to jen momentální stav :o)
  Holt letos už svoje lajny asi nezkřížíme…!!

 9. avatar kastanek napsal:

  A jinak. Jak vy to tam máte? už je po sezoně nebo jak? V Alpách je momentálně stabilní počasí. hodně se hajkuje,v horách je dost skialpinistu a to jestli chceš jezdit prach, krustu nebo už aj firn je hlavně na tobě a na tom jak si v horách daleko a jak se ti chce! Mám tam ve chlivku spacak, vařič a nějaké pomeranče atd.,ale nespavam tam! Teď můžeš ještě nahoře jezdit lajny a klidně v prachu, ale stačí. Jede se aj na sílu a met na nohách např. deset hodin lyzaky hmmm. Není až zas tak třeba. Zkouším si výstupy k zajímavým lajnam, kterým třeba chybí půl metru sněhu a už mají krustu. Jezdim si prach na techniku, sem tam pokecame s nějakým guidem, nafasuju dort který později rozdam dětem,protože to nejim a vyhazovat je to škoda atd. možná mrknu do Pragratnu,ale ne směr Grosvenigr! Druhá strana případně a uvidíme jaká půjde fronta!!!! Aby ještě nešla na přelomu března a dubna jižních 20 30 čísel a nejezdili se tu zajímavé lajny! Aj to je možné!! Bezkovat se tu dá taky případně dost paradne. Záleží co chceš jestli bruslit nebo stopu atd. horyyyyyy jedeeeeem! kolik máte sněhu v Beskydech? Kolik v Tatrách? A byli jste už na té vaší vendovce letos? Já byl letos nejvíc na severu zatím jen den v obertauernu! Ještě se na severu ukážu, ale teď to není z mého pohledu k tomu a sezóna pokračuje a je na čem makat a dost tě to posouvá aj když např některé bum,bum,bum, lajny jet nejdou a jen je tam sám v horách sledujes atd.!! To se totiž pak ukáže!!! Bum,bum,bum lajny jdou např jezdit v určitém období jednou za dva až tři roky a pokud nemakas, můžeš jezdit jak mistr světa a neodjedes je, protože ten moment a čas je hodně krátký!!! Juchuchuchuchuchuuu

 10. avatar kastanek napsal:

  Mrkl jsem na fotky a docela dost otevřené hory!!! Sem tam nějaký zajímavý žlábek, ale jinak dost otevřené hory. z fotek teda. Jedem, prasan je a obleva v nedohlednu. Sluníčko je už silné, ale najdeš úplně v pohodě kvalitu, kvalitní!

 11. avatar Svoby napsal:

  Hej Maty, myslím že bys měl začít psát knížky. Konkrétně buď dobrodružné pro děti, to bude pro nás anebo pak něco ve stylu Lady Fuckingham nebo M. de Sade, to bude pro romantiky a labužníky – ti si jedou na ořích ve středověku s rytířema- ….veverčích kožek, alebrž stačí u svěrače hada odlomiti…. tak kupříkladu z toho sem spad ze židle :D. Díky za Hajk bombardóni, wzpaňale bylo!

 12. avatar Tichac napsal:

  Heh, někam se vytratil můj koment, co sem tu psal těsně před štědrovečerní večeří :o( Nu což, přát Vám krásný svátky už je kapánek pasé… tak snad jen ‚Mnoho hajku v roce 2016!‘ :o)
  A abych nezapomněl… velkej dík Matymu za parádní report… sem se řezal jak nikdy, když sem to čet’… fakt pecka!!!

 13. avatar Vojta palarcik napsal:

  Chlapi čtu to na letišti a slintam. supa článek supa foto super trip, tešim se na zimu!

 14. avatar Lowellpro napsal:

  Tichačku, je to super

 15. avatar Pepe napsal:

  Pankáči! :)

 16. avatar Koki napsal:

  dobre Dalimile, dobre…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.