Hory

Prošlápnutí Lúčanskej 2017

25. 08. 2018  

Utíkám, dá-li se to tak vůbec nazvat… ztuhlý nohy s rozvázanýma botama se snaží co nejrychleji přiblížit trupík, obtěžkanej batohem a malátnou hlavou, na žilinskej autobusák! Na přestup mám jen pár minut, z kterých mi zpožděnej vlak eště trochu ukous‘… se asi picnu, jestli mi to ujede… dyť ani nevím, z kolikátky to jede!!

Zmateně pobíhám od informační tabule k danýmu nástupišti, kde ale nic nestojí… přitom čas odjezdu je právě teď…!!! Vtom si všimnu opodál stojícího busu… nasazuju belhavej sprint a modlím se… jo, jo, jo, je to on!!  „Fačkovské sedlo, prosím…!“, vypláznu nějaký euro-drobný a s obrovskou úlevou dosedám… bus se rozjíždí, snad ještě kapánek zdřímnu! Ujedem sotva sto metrů a stojíme… řidič hlásí, že jsme dojeli!! Co jako? Jak jako? Nedržet v dlani těch pár drobáků, co mi právě vrátil za lístek, tak tomu snad ani nevěřím! Prej převodovka či co… a že jako z Čadce posílají náhradní bus… máme čekat až dorazí!! Venku mráz jak blázen… po pár minutách se kuklím, dávám rukavice a začínám přešlapovat jak s plným močákem před obsazeným weckem :o)  No nic, zkrátím to, páč ve skutečnosti to bylo fakt dlouhý… náhrada přijela až po hoďce a půl… a já pak celou cestu do sedla pomalu rozmrzal… no maso!!! Dál už ale vše klapalo podle plánu… jen ten promrhanej čas mi trochu chyběl, a tak jsem večer ke spásný budce brouzdal sněhem skoro dvě hoďky při čelovce… nu což, taky zážitek :o))

Jinak samozřejmě paráda největší! Mám rád jednou za čas tyhle sólo výpady, kdy je člověk jen se svou čistou myslí a jasným cílem… nijak nerušen nesmyslnými negacemi parťáků či jinými společenskými vlivy!! Zkrátka si jen užívat svobodnýho pohybu a pobytu v horách… milovanejch horách!!!

Sólo Radko       (15.11.-16.11. 2017)

, , ,


34 komentářů

 1. avatar kastanek napsal:

  Momentálně mám tak hodinu psaní či čtení, takže dekuju za odpověď. Vyjadřuji se přímo v krátké době po přečtení. Nevím co ti mám úplně odpověď-Otázek jsem položil dost a odpovědi moc nepřišlo a není to můj web. takže v reálu snad ne zklamání. jenom ti na rovinu řeknu pokud ještě někdy budu v horách s někým měsíc, tak to pro mě nebude pravděpodobně užívání. Bude to snad s tím člověkem bavit, kdyby to byl měsíc, ale bude to pravděpodobně aj hodně bolet, nastanou možná také negativní situace atd. k tomu měsíc času s někým v horách není jen tak. To už je pro mě možná tým a to zatím neznám. mám plán na prelom březen- duben, když to půjde dobře, ale případně neznám zatím místo, ale varianty jsou a ty už ty znáš a neznám složení. Aj když budu případně sám, tak se ti nemusí líbit místo a když budu případně s někým jiným, tak zatím nevím s kým. Takže pokud máš případně potom v plánu něco uspořádat a podobně, tak si zjisti od Petra moje číslo a ozvi se. Nemám zatím v plánu měnit telefonní číslo, ale kdybych případně měnil, nebyl např v kontaktu s Petrem a podobně, tak ti ho sem dám. to jestli se případně shodnem, sejdem atd. tak to nevím. Nemusíme se případně shodovat, souhlasit atd. třeba se ještě někdy někde potkáme. To možné je, ale jestli se shodnem v daný moment na krátkodobém setkání v horách, atd to nevím. To, že su na jiné cestě jak ty, tak tak to určitě je a jestli se spojí ještě někdy potkáním nebo na základě nějaké domluvy předem, tak to ted nevím. Ahoj

 2. avatar Tichac napsal:

  Ahoj Michi, jsem poctěn tvou velkolepou nabídkou… mám tě rád a vážím si tě, ale musím odmítnout, neboť mám po Novém roce různorodý plány a ten tvůj veleplán mi tam vůbec nepasuje!! Nechci to tu nijak moc rozpitvávat, nicméně jak jsem již psal dříve, mnohem reálněji to vidím spíše na několikadenní / týdenní návštěvu u tebe, RYZE V HORÁCH!!! Časově bych to výhledově viděl až tak přelom březen-duben… tak by to snad mohlo vyhovovat i tobě, pokud jsem vše dobře pochopil :o) Tož v rychlosti tak… nebuď zklamán, nezlob se… každej máme svoji cestu… a já budu rád, když se ty naše, byť na chvíli, zas jednou zkříží!! Drž se!!!

 3. avatar kastanek napsal:

  Kontrola situace. Dobrý máš čas nespecham. Do spacáku. Plná soustředěnost. Dnes – psssss lidi mají oči, není třeba tady teď mluvit a mělo to všechno. Strach, nejistota a hory to dovolily a pokud se podíváš na to jaká byla viditelnost a jak dlouho světlo atd, tak jsem měl dnes velké lyžařské štěstí. Zbytek dne obracky. Dekujuuuuuu za tento den.

 4. avatar kastanek napsal:

  Tady to si vše promysli s tvým zaměstnavatelem, s tvou holkou atd. Nevím časově ty vlakové spoje atd. Neznám tvé zaměstnání atd. Neznám ale ani momentálně nikoho jiného komu bych to takto „nabídl“. rakusak to nebude, toho případně zapojim jinak když žije v těch horách atd. Toto je případně mezi náma dvouma. Ano třeba už v únoru do toho dokážu pomoct tak, že si Vezmeš holku, ale z mé strany je to plán na celou sezónu. Když se stane něco mě a budu ze hry, tak ti automaticky zůstává aspoň ta má dodávka, pokud už máš koupený skipas atd. Ať můžeš případně pokračovat aj beze mě. Jinak si dost dobře uvědomuju, že hodně věcí stojí na tom jak to zvládnu já a to už není jen tak. Budu chápat aj to, že je např leden velké teplo, tak ty nedojedeš a zůstaneš třeba se svou holkou, ale jinak počítám s tím, že případně do toho jdeš na plno a nekonají se tuto sezónu akce v Beskydech, Tatrách, Bulharsku atd., ale že se soustredíš na Alpy. Prosinec, leden asi hodně sám, v únoru už víc spolu a koncentrace na březen, duben. Ber to jako nabídku. Zjisti si, promysli si atd. Já toho fakt hodně nevím, ale je možné, že to takto jde. Mě to nepřijde nereálné, ale hodně toho nevím. Nebylo by špatné případně pokud by ses případně v listopadu vydal vlakem na lehko směr merano. Tipuju den cesta sem, dva dny tu a den cesta zpět. To bude případně stačit pokud máš pochybnosti, vahas, nevíš atd. Já toho taky hodně nevím. Já mám jen plán a ten nestojí na tobě, ale existuje varianta, že se do něho můžeš zapojit. Tady to je z mé strany momentální maximum horské a lyžařské pokud nejde jen o sóla a má to případně někam směřovat. Auto nepotrebuješ dokud v tom figuruju já a pokud já budu z nějakého důvodu v momentu ze hry, tak dodávka ti zůstává. Já ju v tom případě potřebovat nebudu. Hory

 5. avatar kastanek napsal:

  Ahoj. Takže teď už ne tak stručně. Úplně nejlepší by bylo případně kdybys v průběhu listopadu dojel nalehko do merana. O zbytek se moc nestarej. Vem si split, snowboardové boty, pohorky boty a zbytek co uznáš za vhodné. Spacak nepotrebujes. Mám. Jen tak nalehko. Já to cítím tak, že su momentálně podporovany místním střediskem a nemám to v plánu pokazit. Co se stane samozřejmě nevím. do toho merana vlakem. Spoje atd neznám. To je na tobě. Já tu zůstávám do té doby než mě zavolají zasnežovači nebo druhá varianta je ta, že když bude v zauchensee a těch horách sníh a bylo by zajímavé čekat a zůstat už tam než začnu zasněžovat, tak tato varianta. tak to ale zatím vůbec nevypadá a tu je to v plném přípravném proudu. šlapu pásy momentálně, jezdim obřačky a nebo už aj široké lyže. To není vše co dělám, ale zůstal bych u lyžování pokud to půjde dál. do ČR do jara nepojedu pokud nebude něco špatně, či něco nepokazím. Neznám tvé zaměstnání a volný čas atd, ale u většiny zaměstnání by to šlo, pokud to půjde časově vlakama. Spoj Ostrava, Břeclav asi, Vídeň, Salzburg, bischofshofen. Vídeň bischoshofen to nebude tak časově dlouhé a bude to navazovat. Zbytek nevím. Chce to případně noční spoje kdy spíš a dojedes čerstvý atd. Jedná se plán na celou sezónu. Do konce ledna budu zhruba zasněžovat. Ty si koupíš celosezonku skiamade případně. Do konce ledna budeš pravděpodobně trénovat hlavně ve filzmoos a já ti budu pomáhat. Převážně budeš asi případně prosinec-leden jezdit a šlapat sám. Mé vytížení je v těchto měsících fakt nemalé. Spávat budeš sám v dodávce nebo u mě. Podle situace atd. Věci budeš mět suché vždy. Budeš jezdit tím vlakem nalehko. Do toho bischo…. Se budu pro tebe snažit vždy dojet a z filzmoos pak případně na vlak budeš jezdit na mém kole. Moje kolo zůstane zamklé v bischoshofenu. to je pro tebe v pohodě. Hodina? Z kopce. Já nebudu mět pravděpodobně čas v nedelu odpoledne se o tebe starat a jiná varianta jak kolo je jen v případě nouze co se týče tebe! únor já už mám celý pátek a sobota volno a v nedělu případně po 16 hodině ve větsině případech taky. Březen, duben já jen lyže. Už v únoru budem případně dost jezdit spolu. Zauchensee, okolí daichstein atd. Od února to už nech zase na mě pokud budeš jezdit na ty víkendy. Neděla až čtvrtek pracuju, ale mám daný plán.

 6. avatar kastanek napsal:

  Stručně. Ztrácím čas teď. Dobře v listopadu to ještě jde, ale v prosinci už ne. Jak to jde s holkou? Jakou máš pracovní dobu? Máš volné víkendy nebo ne? Máš práci manuální nebo ne? Servis v hervisu já osobně nepovazuju např za práci manuální. Max střední zátěž- to ještě asi ne vždy. jak je případně tolerantní ta holka a co chce? Víš už. Je pravděpodobné kdyby jsme spolu ještě případně jezdili, kdo se bude pouštět první do případných netreninkovych jízd. A aj ty tréninkové jsou v reálu nebezpečné. Co je v dnešní době bezpečné? Čekám na odpověď. Lyžovat v horách není jednodušší a jednodušší. Já osobně jsem neslyšel o místě na celém světě kde pribyva ledovce. Stoprocentně o něm nevím a to něco klimaticky značí. Atd atd atd. bez kombinace spoustu věcí v horách v podstatě lyžovat nejde. co se týče materiálu, tak já zatím nejsu vůbec lehký. Trénink na těžkých obřačkach které nosím na zádech a na nohách mám nelehké lyžáky. Skialpove boty mě na pohled přijdou jak teniska ve skořápce od vajíčka-nevím. co se týče lyží tak momentálně atomic atlas (daron rahlves), omlouvám se za případné komoleni jména, ale ten člověk byl jiná váhová kategorie jak já. Na té lyži mám dejme tomu lehké vázání a opět těžkou lyžaku. co se týče přeběhu Tater atd tak časy jsou mě fuk z výkonnostního hlediska! Jednou to může trvat 4 hodiny v těch Tatrách a podruhé ta stejna trasa 2 dny nebo tam taky můžeš umřít, ale věřím tomu, že to nebude lehké a pro všechny typy lidí. Zatím ahoj

 7. avatar Tichac napsal:

  Ahoj Michi… neboj, já to beru vše naprosto v pohodě a s úctou k tobě… v mnohém tě naprosto chápu a souhlasím!! Kdybych se uměl teleportovat, milerád tam s tebou pobudu klidně i měsíc… mysím, že bysme si to užili a mnohé probrali ze všech stran… neměl bych s tím sebemenší problém! Bulharsko bylo loni a pokud je v plánu i teď, tak to asi zatím víš víc než já… každopádně se ti vůbec nedivím, že tě to neláká… maximálně, že by sis chtěl udělat vyloženě dovolenou a pobýt chvíli v přítomnosti krajanů :o) Jinak já trénuju v rámci možností pořád… hlavně nohy a vytrvalost! Teď mám překlusány hřebeny Západních a Nízkých Tater, obojí v délkách kolem 45km a pokaždý za necelej půl den, celkem záhul… na kole jsem téměř denně!! Teď když už chodím na pásech, je to proti sněžnicím úplně jiná liga… šetří to spoustu sil, takže bych ti snad i stačil :o)) Takže kdybys náhodou z jakéhokoliv důvodu jel během zimy 2x do ČR, dej echo a já bych se s tebou klidně svezl a ztrávil u tebe v horách fajn čas!! Měj se… držím palce… a díky!!!

 8. avatar kastanek napsal:

  Ber to všechno v pohodě. Ty nazory na „výlety“ atd. se mnou to není jednoduché. Můj první výlet do alp v životě nebyla sjezdovka za Vídeň na semerink. Já Alpy do té doby vůbec neznal. Já je viděl jen ze šumavského javoru či pancíře. Tam mě taky jednou při policejní kontrole začla policije něco vyprávět o Jirkovi. Vůbec jsem nevěděl a netušil kdo to je atd. A už vůbec jsem v té době nevěděl, že s ním později budu trochu lyžovat. Zatím mnohem víc než s tebou. Všechno to ber v pohodě. Já byl poprvé v životě v alpách a hory mě to dovolili na Mt Blanc a okolí. Nebylo to sólo, ale bylo to že Chamonix až nahoru pěšky. Na zádech tak 50 kilo aj s lyzema až po aguile du midi atd. Nebylo to ani na víkend a jediná noc která byla na nějaké chatě byla ta nějak co je v 2600 pod agule du midi a to proto, protože byla ještě na začátku června v té době zavřená. Na zpáteční cestě už byla otevřena, takže zase stan a podobně. pro mě je něco úplně jiného snažit se lyžovat v horách v určitém druhu sněhu, určité hory atd a klidně to může být krátká jízda. Pro mě je to úplně jiný level přípravy a věnování se tomu jak např Mt Blanc. Potřebuješ tomu dávat fakt hodně času a v podstatě nepřetržitě, pokud to jde sledovat hory, sněhy atd. Plus trénovat a lyžovat. Takže mě ber fakt trošku s nadhledem. Su spíš demokrat jak válečník. Aspoň v to doufám. ani nechcu moc jezdit s těma co tím nežijou a připadne nemají ani tu možnost tomu dávat to co já. Ty si jeden z mála o kterého v reálu nemám velký strach aj s minimálním tréninkem proti mě co se pobytu v alpách týče. Ale? Taky holka atd. Tady to není sranda atd. Takže tak nějak a případně potřebuješ vědět ty. Hory a zatím. Je možné, že budu teď mlčet- soustředím se- je na co.

 9. avatar kastanek napsal:

  Trenuj. Tři dny jsem byl v ČR. Začátek fronty a to sobota jsem byl na kopci a teď už startuju taky nahoru. Předpokládám, že možná zítra už nesu nahoru další materiál. Široká lyže a pinovy skelet. Nemám do jara jiné plány jak okolí dachsteinu, snalstal, případně molltaler na jaře a to tím způsobem, že nahoru pěšky od sport gastein a tam jen soustředěnost na určitou věc a případně ještě v zimě st Jakob. To jsou plány. Jak to bude nevím, ale budu se jich chtet nějakým způsobem držet. Bulharsko s Igorem atd díky za nabídku, ale do toho pravděpodobně nepujdu. S Petrem to je tak pripadne někdy na nějaký ten výlet nebo návštěvu, jak to tak cítím a to respektuju a chápu a s tebou? Tak to netuším. Pripadne se budeš potřebovat nějakým způsobem pravděpodobně osamostatnit co se týče cestování ČR-Salzburg minimálně atd., ale do toho nevidím. Máš holku atd. Nevím, neznám, nevidím. Já pokud se do budoucna nevratim do ČR, tak jezdit za horama a sportem do ČR nebudu. A pokud se tam vrátím, tak to z toho důvodu, že tu případně zhasnu jak svíčka nebo v reálu asi spíš nějaký jiný problém než radost. Zatím hory. Sám uvidíš, sám cítíš a buď víš nebo nevíš. Já tvou situaci v reálu neznám vůbec. Tak to ty o mě víš víc. Nepotřebuju abys psal, případně jenom jednej, ale to nebude brnkacka pokud to má případně horsky o něčem být. Ahoj

 10. avatar kastanek napsal:

  Jeden poznatek a nevím čím to je – nové hledání pro mozek, ale z lyžařského pohledu pozitivní. Menší větr při frontách jak molltaler co se jižního sněhu týče. Sak se podívej na tabulky. Nevím proč, ale to je pozitivní z lyžařského hlediska. vody bude teď údajně hodně. teď to nebude sranda, ale tu už ten sníh pravděpodobně nesleze pokud vydrží už podzim. Jižní vzduch tu tomu tak „neubližuje“ jak např okolí Dachsteinu a když půjde severní studený, tak je celoplošná zima většinou. Molltaler já už pouštím z hlavy pokud nepůjde např. o 1 až 3 dny. tu to jde bez skipasu pokud pro to „dychas“. hory obrovské a v reálu málo sjezdovek na tu rozlohu a ty ti případně jen pomáhají! určitě šetří sílu nahoru a v dubnu určitě mnohdy bezpečnější přesun po případné jizdě vysoko v horách zpět do údolí. další věc je, že v dubnu je např. škaredě a ty nespíš ve stanu, ale máš tu sjezdovku v lese. Pokud jde o lyžování a ne poznávací výlety, tak to řadim hodně vysoko co se týče lyžování bez skipasu. hory

 11. avatar kastanek napsal:

  Trenuj, rysuj. Ze sportovního hlediska jsem nedostal od přírody jen vytrvalost, i kdyz na to od pohledu asi vypadam. V mládí kdy jsme v létě dělali atletiku a vsichni jsme jedli co jsme dostali a podobně, takže v reálu ne moc kvalitně, jsem běhal aj jako čtvrtý do štafety a to ti tři vypadali na pohled jinak. Do trojky na sedesatku jsem neměl, takže kam mě stavěli? Na krátké překážky. Pravděpodobně nějaká rychlost a ne špatná technika. Nebyl jsem malý, ale nebyl jsem proti druhým v žádném případě vyspělý. Asi by mě jinak ze sportovního hlediska v životě nezajímala kombinace nahoru a pak ještě zajímavě dolů. Vlasto by mě posadil jen na kolo do kopce, ale Vlasto mě nezná. je to tu hodně zajímavé, ale víkend je málo času. V hlavě se mě rýsují už plány. Bulharku ranařku bych sem zatím nevzal, i kdyz má potenciál obrovský! Tak to je zatím málo na ty plány, které se tu rýsují. nebo vzal kdyby chtěla, ale asi by případně měla jiný program. hory

 12. avatar kastanek napsal:

  Všichni buďte rádi za okolí Dachsteinu pokud není v zimě sucho a jde o lesolyzovani a S,SZ sníh. Lidi a řekl bych, že to byla místní horská se mě ptali na Japonsko atd. O všem říkám nevím, neznám a přemyšlim případně jen o březnu a dubnu na Aljašce kromě Alp. Tu jsou věci. Krásné věci! Vidím kde se teď drží poprašky. To jsou ty dubnové případné jízdy. Dřina aby ti ještě pak zbylo na jízdu do které dáš všechno a to ještě nevíš jestli se případně dostaneš na start. Ale? Nádhera. Kouzelné hory! mám za sebou už dvě policejní kontroly. Zatím „dýchám“. jedna – kyselá paní z mého pohledu a policajty jsem v reálu na sebe nechal zavolat sám, abych dámě dal najevo, že mě je jedno, že je „všechno“ její. druhá – „jednoznačně“ čekali na to čí je to auto. viděli mě už jít pěšky z hor s lyžema na zádech a v reálu byli obyčejní a parádní! Aj bravo Michael mě řekli a nechali mě. Dekujuuuuuu. Dobrou noc – je čas na spaneeeek.

 13. avatar kastanek napsal:

  Aj tady často slyším podporu a na druhou stranu proč takto? (něco v tom smyslu). sport, přežití a stoprocentně rakovina. To je jen stručná odpověď tady do této „knížky“. v reálu tady těm lidem odpovídám sport a přežití. O rakovině tu zatím nemluvim, ale s tím ty jízdy a ten trénink souvisí – hledaniiiii a nejen zajímavého sněhu. ti co se mnou budou ještě někdy případně doopravdy lyžovat a naplno sportovat atd. budou tady toto předem vědět! Možná ještě víc. Jinak pravděpodobně zůstanu v těch hraničních momentech navždy sólista. tak nějak to cítím. Jenom nějaká případná celoroční výdělečná činnost a do toho hory jako odreagování je určitě taky krásné!!! Ale to není pravděpodobně minimálně zatím můj případ. Možná ho zvolím, ale co se týče mě, tak mě to přijde jednodušší než jít takto. Celé místo o mě ví, že su tu, ale oni neví kdo je tu a zajímají se hned od začátku. další důležitá věc je, na co myslíš když se ocitaš v těch hraničních momentech kdy máš strach atd. Hory

 14. avatar kastanek napsal:

  Jen stručně řeknu díky. Zítra už mě nechají aj odpoledne, takže budu chtet a snažit se přitvrdit. Molltaler momentalne jede – dobrý. Su rád že jede, ale já zatím zůstávám tu a to na molltaler mám lidi atd rád. Bez jejich pomoci bych nikdy nebyl teď tu. Tady vidím další rozdíly co se přírody týče a ten trénink mě teď baví a cestovat nechcu. Les je tu např do výšky zhruba 2400, takže cítím jaké je tu klima vzhledem např k zauchensee nebo obertauern. Tipuju to tady na takový zajímavější st.Jakob co se měsíce dubna týče, ale potřebuješ někde případně byt. Ano vyjedes sem do 2000 tisíc autem, ale pokud sem pojedes tak jsou to případně pravděpodobně jen jízdy ve výškách okolo tří tisíc a to zase jen za určitého druhu proudění vzduchu. a chyby jsou „drahé“ a v mém případě mnohdy aj bolí! dekuju

 15. avatar kastanek napsal:

  Ty mě dáváš. Rozumím. Já jdu pravděpodobně jinak. Ano tak jak teď věci dělám tak mě určitě částečně připravuje na zasněžování a potom práci ve škole, ale až zas takto jít, tak to by tě nebavilo. to už nedává „logiku“. úbytek ledu mě nepotěšil a z nového tréninkového místa su trochu vystrašený, ale věřím, že to fungovat bude. Že zásadní zákazy nepřijdou. do toho z určitého pohledu v reálu můj mozek sekl s lezením a to mě lezení bavilo! to už není jenom tak. no možná někdy později budu jenom zasněžovat nebo jenom učit lidi lyžovat, ale kvůli tomu se pravdepodobne takto netrenuje. Aj když případně trénuješ na státní lyžařské zkoušky, tak taky částečně určitě jinak. tady jde o kombinaci lehkosti, vytrvalosti, síly a techniky. S výškou postavy neuděláš nic jak např s táním ledovců. Dokonce tání ledovců možná nějak ovlivnit můžes, ale výšku pravděpodobně ne. stačí běžím dolů. Doporučil bych to aj lidem kteří jsou už v juniorském věku a jedou teď kabinou dolů a jdou pak běhat v údolí, ale trenér taky zatím nejsu. hory!

 16. avatar Tichac napsal:

  Ahoj Michi,
  hele, já si ten víkend užil náramně… ale jak píšeš, záleží na posádce… vůbec si neztěžuju, věděl jsem, do čeho jdu a byla to fakt krásná pohodička, ale nepopírám, že jsme si se Svobym při zasněném pohledu z jednoho vršku nepovzdechli, že bejt tu tak sami dva, tak už se drápem na Weisskugel… no sranda :o)
  A ještě k těm plánům… já to nemyslel tak striktně, že jako je to jedno jaký plán… já jen, že poslední dobou neplánuju tak, že bych ti například řekl, že následující zimní sezónu bych za tebou rád přijel na týden od 15.února… a že v květnu jedu do Rumunska :o)) To fakt néé… do tý doby se holt může změnit spousta věcí, a tak nic takovýho teď nehrotím… ale jinak věř, že plánuju moc rád :o))
  Škoda, že jsme se tak minuli… byli jsme fakt kousek… ale já věřím, že to jednou zase klapne!! No a ty zákazy, to tě chápu… já si jich ‚užívám‘ o několik let dýl, ty ‚starochu‘ :o)) Maj sa, držím palce… a napiš, když budeš mít pocit, že bys měl…!!

 17. avatar kastanek napsal:

  Fuuu zase ty rolby na lanech. No nic smeju se tu. Proběhnu se dolů do 2000. tam je taky spousta možností. Od pondělí mě nechají prej aj odpoledne, tak doufám, že mě nechají aj kempovat a nebudu se stěhovat. jojo údolí velké a nádherné. Dá se aj bez skipasu když ti trochu pomůžou, že necháš lyže nahoře, skelety taky atd. Není problém byt v devět ráno ve 3200 momentálně. Když mě nechají fungovat. Takové to možu, nemožu, možná atd. Já už su na zákazy „starý“. Jak mě začnou zakazovat a já cítím křivdu, tak já už odcházim jinam, o dům dál. Trénuju ještě naplno co se dá, ale zákazy už nezvládám. Někdy se ještě v daný moment rostilim, ale později vždy hledám jiné útočiště. jojo teď su tu. Na molltaler situace nejasná. Problémy ne, ale taky ano, ne, ano, ne, nevím. no a na neupravených ledovcích je teď ještě dost kamenů a nemám stan. Běžím dolů. Krásné opuštěné hřiště, boulderkameny atd. A zítra zase nahoru. Ledovců toto léto zase hoooodně ubylo a moll fakt hodně. Zajel jsem se na to podivat na kole a pešky a to ten den byly jeste zaple děla. už hooodně teplý duben a září taky a pokračuje to zatím. Tak to je.

 18. avatar kastanek napsal:

  Takže dík. Mohl bych psat dál, ale já nevím jaký to tady má teď význam. Potrebuju jít a brnkacka to není. Jen nebudu tajit to místo. Teď schnals a zbytek je případně na dlouho. líbí se mě tu to ano. Ahoj

 19. avatar kastanek napsal:

  Kde myslíš, že su já? „Stejné“ hory pravděpodobně, prima hranice Rakouska a Itálie a jeden krásný severně otočený ledovecek. Jedu to zatím vse bez skipasu, spavam v údolí a z kopca obracky. Improvizace. Návrat do hor mě známých v plánu až se ochladí a začne sněžit. Nechcu cestovat pokud to nebude třeba. Tady toto místo nebylo vůbec v plánu. Došlo to v momentu. takže zatím. Šak dobré. Záleží vždy na osadce, jejich znalostech atd. A ty se vyjadrujes v poslední době tak, že všechno v pohodě. Že je to jedno jaký plán atd. Já to jdu zatím pravděpodobně pořád individualisticky. ahoj

 20. avatar Tichac napsal:

  Tak nakonec z toho byl slunečnej víkend v Ötztalu… pod vedením Igora, takže jen takovej pohodovej choďáček s přáteli :o) Ale řeknu ti, ty kopce, údolí a vzdálenosti jsou monstrózní… pro nás chlapce z malých hor :o)) Maj sa…!!

 21. avatar kastanek napsal:

  jo tak nejak to vidim a tak jsem to aj napsal. na zasnezovani jsem se byl zeptat, protoze uz ted nebudu v tech mistech kde pozdeji zasnezuju. jen me pak daji vedet. a hned asi za tri az ctyri dny dosla sama zprava z lyzarske skoly. jde hlavne zatim jen o unor a k tomu nemam zatim zadny lyzarsky papir. aj tak uz dosla koncem zari zprava ve smyslu jestli se se mnou da pocitat a podobne. pekny impuls-pro me ano. realita je takova, ze nevim jak to pujde, ale v hlave mam momentalne docela jasnou predstavu „kudy kam“ chcu dal se zivotem. HORY. pri zasnezovani je jeste hodne nelehke to kombinovat s nekym jinym. tam neznas plan, dlouha pracovni doba a pripadne oznameni o volnem dnu prichazi vecer pred volnym dnem. ten den je na 99 procent teplejsiho charakteru co se pocasi ci lyzovani tyce, ale zasnezujes v zone pod ledovcema-dekujuuuuu. ted koloooooo

 22. avatar kastanek napsal:

  ahoj.su ted v cr.neni moc realne,ze o vikendu budu v rakousku.kontrola auta,nalozit auto,nejaka prace na nem.do toho papiry a podobne na uradech.rano kolo,vecer cviceni.kdyz to pujde dobre,tak vyjedu nejdriv v sobotu vecer nebo v prubehu nedele.co se tyce lyzi,tak je to na uzke a slusne hrany a to ne zatim vsude,ale to je moje volba,takze jeste dalsi zdrzeni.utery az ctvrtek bych mohl byt na snehu.v realu uz od srpna se mozek soustredi na lyzovani.ano trenink to byl letni,ale zamereny na lyzovani a ne lezeni(to byl jen doplnek ktery mam taky rad) a jsou to nemale investice,ktere me nikdo nehradi.kdyz bude financne ci energeticky dobre,tak dostanu prvni dalsi penize v pulce ledna a to je dlouha doba.materialy,jidlo,auto atd.Je tam prirozena motivace,protoze osobne se povazuju za kombinaci cloveka prirodniho s civilizaci a jak jsem uz rekl nemam stale prijmy zatim a tady to jsou v realu vsechno nemale vydaje.kdyz ti srovnam napr. castecnou lonskou podzimni solo expedicni cinnost s podzimnim treninkem na ledovci kde jsou lanovky,tak ta prvni varianta neni pro me levnejsi.nebyla-jen zniceny stan je celosezonka v realu.a ten zbytek neni levnejsi a lehci atd.ted su bez stanu a zatim neporizuju.toto cele bych preskocil a strucne rekl,ze se soustredim plne na lyze,pozdeji lyze-zasnezovani,pozdeji jen lyze,ale jeste aj v lyzarske skole a pozdeji brezen,duben jen lyze a jeste pozdeji nova vydelecna cinnost s co nejvic kompletnim letnim treninkem.ano aj trochu lezt a bouldrovat,ale zadna velka specializace na lezeni po skale.ja uz jsem hodne mesicu v roce malo spal a necitil jsem podporu od lidi od kterych to pripadne potrebujes citit a vzdy ve volnejsich podzimech ci jaru(normalni spanek) jsem mel pod nohama lyze a pripadne jen jako doplnek bouldern a ne naopak.pro me nejde vse a aj se me vic libi a bavi vydelecna cinnost zimni,nez ta na chate.tak to je.dalsi vec je,ze ja nevydelam za leto a jaro na cely rok.to jsou jen minusy,dluhy atd. jak jdu ja a nejdu tak jen na „zkousku“.jdu tak delsi dobu.co se tyce vaseho vikendu,tak ja uplne nevim podrobnosti,mnozstvi dni atd.,ale vypada to pro vetsinu na lezeni.lyzovat ted zatim chcou pravdepodobne jen stoprocentni mozky lyzarske.kombinace bude pravdepodobne volit variantu lezeckou.moznosti spousta.pokud jde o mutze,tak se asi soustredte na cestu janweg.petr vi kde spat a bivakovat atd.je tam moznost spani pod kamenem nedaleko vody.bouldrmatka uz je stahla,ale to najdete.pripadne si zajdete na chatu a reknite Heinzovi o stare knizky gosaukalmu.jsou tam!urcite vam je pujci,sednes si,das si kafe a podivas se!to na internetu jen tak pravdepodobne nenajdes.jen si vem sebou mapu gosaukalmu a zajdi si na chatu a pujci si na hodinu ty stare pruvodce.jsou tam.on ti je urcite pujci.a je to hotovo-zalezi co na to hory a kolik mate dni.ja se fakt uz soustredim na lyze a pro vas je pravdepodobne tato varianta zajimavejsi.jasne pripadne daichstein,torstein atd. nebo pak uz mixi kde jsou aj ledy,ale mohlo by to vyjit ted jeste aj ciste pekne co se tyce vas jen na skalu.to je zase jen plan a jedna z variant.kdyz to pujde dobre,tak se mnou to jde kombinovat unor-duben.nazor ti reknu kdykoliv.ted se na to divam tak,aby se to co nejvic libilo vam a tady toto je varianta a az zas tak moc necestujes.ten minuly daumling,jste doopravdy v horni pasazi byli pravdepodobne v ceste v ktere jste byt nechteli.tech borhaku je tam udajne dost.ja nevim ja nejsu lezec a uz jsem se k tomu nedostal,ale je fakt hodne pravdepodobne,ze vam se bude libit na mutze janweg.ma pripadne aj slunicko.a ten zbytek ty knizky a jen met v batohu mapu gosaukalmu a pak hledat nastupy.hore zdar a at vam to pripadne vyjde!

 23. avatar Tichac napsal:

  Hehe… no a třeba to je TO kouzlo neplánovaných akcí :o) Dělá mě to šťastným v tento moment :o))
  No hele, náhoda…!? Zrovna to vypadá, že bychom se tam někde poblíž tebe měli o víkendu objevit… Svób ví víc… tak kdybys měl čas, přidal se, budem rádi :o) Určitě i za nějaký info o podmínkách…!! Zatial…

 24. avatar kastanek napsal:

  Svačina. Radko fakt potrebuju plánovat. V mém lyžování určitě hraje slušnou roli slovo rakovina a taky např hokej. Začal jsem hrát dost pozdě proti druhým. Neměl jsem na sobě nikdy moc kvalitní chrániče atd proti druhým. Ty šrámy na mě sou. Ty jizvy taky. Ty operace taky. Mnohdy jsem skočil silnějšímu hráči pod nohy a čistě mu vypíchl v rybičce po hlavě kotouč. Mnohdy jsem lehl do střely atd. Operované koleno. Přímý zásah pukem. Chránič spadly. Stoprocentně nechráněné místo jedu pozadu a kluk si vyzkoušel příklep už v dorosteneckém věku. Zrovna trénink s klukama o kategorii starsima. Jizva pod pravým okem. Čistý zásah nožem brusle kamaráda a já na hlavě gretzkovku bez mrižky atd. Na trestné lavici jsem ale moc nevysedával. Bolelo to už v mládí. bolí to aj teď. Ale aj baví. To všechno najdeš aj v mém lyžování. nelyzuju moc na těžko. Hokej jsem v reálu hrál taky nejraději na rybníku úplně bez chráničů a podobně. V hokeji se fauluje. Seká hokejkou přez prsty atd. Fu aj polamané prsty jsem měl z hokeje tuším. Nalomené určitě. V horách se nefauluje. Tam se dostává taky za uši, ale hlavně případně od hor! Taky znám. Horyyyyyy. Už jsem slyšel aj, že su v některých okamžicích kamikadze a to od lidí, kteří mají můj respekt a v reálu sami dělají minimálně z mého pohledu ne zrovna bezpečné věci. frcim pro lyže a za člověk co zná slovo lyžař a ví aj něco o rakovině, ale pravděpodobně ne tolik co já a k tomu chcu navštívit sestru! Dekujuuuuuu! Nebylo to plánované moc dopředu, ale jde to teď spojit a nebrzdi mě to. Dělá mě to šťastným v tento moment.

 25. avatar kastanek napsal:

  Rozumím, ale to bude z určitého pohledu možná na základě toho, že vydelavas peníze pravděpodobně pravidelně. To se o mě říct nedá. Potrebuju plánovat kvůli motivaci a aj životu. brzo jdu na lyže – to je plán. Většina lidí, které jsem viděl včera večer ještě spí. Já už řídím auto a cestuju. se zasnezovacema už jsem si placl. Bude se ode mě určitě očekávat rychlost a minimálně hodně silný běh! Su teď relativně lehký, ale cítím se dobře. Nebude dobré, pokud by se mělo stát, že půjdu z formy. Nenene to nechcu. To bylo v červenci. takže se kdyztak ozvi. dám ti případně tipy v daný moment podle tvé situace aj když se toho případně nebudu účastnit. Hory

 26. avatar Tichac napsal:

  Díky Michi za kamarádskej tip a vůbec za to, že tu zas píšeš!! Uvidíme, kam mě to následující zimu zavane… nějak přestávám ty akce plánovat a spíš vyčkávám, co se nakonec namane… přijde mi to momentálně tak nějak lepší :o) Hore zdar!!!

 27. avatar kastanek napsal:

  A mám tu pro tebe jeden nový kamarádský tip, který má význam už od čtyřdenního výletu do Rakouska a patří na tvůj jídelníček. prozkoumej si na mapách okolí kalkspitze a Lungau kalkspitze. Mezi těmito horami a obertauernem je údolí. Nádherné údolí. Je tam statek který se jmenuje oberhutte. Výška asi 1800 až 1900 statek v údolí nad pásmem lesa. je tam jezero a voda. Statek te nezajímá a klíčky hledat nebudeš. Bude určitě zamkly. Postačí ti stan, připadne chlívek nebo uděláš iglu atd. podle situace. Maštal je relativně vysoká a venku u zdi maštale je dřevo až po střechu. Dřevo taky brát nebudeš! Obejdeš se bez dřeva, ale na srdci tě uklidňuje, že tam případně je, pokud budeš případně nutně potřebovat rozdělat oheň. Aby ses nedadřel a co nejvíc lyžoval či jezdil na snowboardu v nedotčených horách, kde případně potkaš jen skialpinisty, kteří tě potěší. dojedeš autem do obertauernu, vezmeš do batohu to co potřebuješ, vybehneš jak fretka po sjezdovce na hřeben a sjedeš. Rozumím, ten výběh po té sjezdovce není tvůj jídelníček ještě, ale o to budeš rychleji na hřebenu a tam kde už to tvůj jídelníček je. Možností hodně. Není to teda zavřená podkova, ale Lungau kalkspitze je přibližně hranice jižního a severního sněhu. A bivakovat pod těmato horama tě bude bavit. Zbytek je na tobě. Obertauern ti v tomto případě jen pomáhá a dává tvému výletu aj význam na mín dní než např týden. Hory!

 28. avatar kastanek napsal:

  A o Aljašce zatím nadále přemyšlim. Pořád se v tom zatím pohybuju. Bouldruju relativně často. Je mě jedno jestli bouldruju nebo lezu sportovku. Sportovku lezu případně pro někoho jiného nebo proto, že mě to s tím člověkem baví. Ze sportovního hlediska je mě úplně jedno jestli bouldruju nebo lezu sportovku. tak to cítím. Zatím su nadále zasněžovač. Aljaška ne sám. Zasněžovaci často jezdí skútry a není to dovolená na skútru. Helikoptéra mě nepřitahuje a ani si to nedovedu představit. Lezení ve sněhu už si jen nepředstavuju. březen a půlka dubna na Aljašce sám a bez skútru je určitě krásné, ale hodně, hodně těžký level. Z lyžařského hlediska je zajímavější, levnější energeticky atd zůstávat v alpách. Ty jízdy které vidí malé procento lyžařů jsou na místech, kde jsou přímo lanovky! Tak to je ze sportovního hlediska. A ty jízdy tam kde jsou přímo lanovky jsou čisté! Neustále čistě beze stop. Pokud tam případně nějaká je, tak z ní máš radost. Mluvení o rozbitých, rozježděnych horách atd je scestné, pokud jde o sportovní pohled. Hory!

 29. avatar kastanek napsal:

  Ber to v pohodě a moc nad tím nepřemyšlej. To není úplně jednoduché a ani pro všechny pochopitelné. Mám momentálně docela dlouhodobé a nelehké plány. To jsem se zatím, tak dlouhodobě do budoucna nedíval, ale tuším, že to nebude brnkačka a ze dne na den. Není to aspoň zatím zamilovanost a rodina. Jsou to jiné plány, které budou trvat případně ještě delší dobu. Zlatá medajle to taky není, ale se sportem a horama to má společné dost a souvisí to pravděpodobně aj se slovem rakovina. znám docela dost ten dvojsečný pohled- zkáza-naděje, třetí strana obojí dohromady. Žádné zlaté medajle a oslavy. Díky a Hore zdar. K naději pravděpodobně potřebuješ otevřenost srdce a mnohdy se nebát mluvit. S tím souvisí aj to, že si potřebuješ učit zvykat na to, že strana zkáza bude říkat, že mluvíš hodně. To k tomu určitě patří. Zatím toho nadále doopravdy hodně nevím.

 30. avatar kastanek napsal:

  Ahoj. Sedím tu v ebenu na schodech a jedu na trénink. zaplavu si. Možná. Než to dopisu, tak třeba začne pršet a zmenim plán. Mám tu kolo. odemknu si boulderraum, odemknu si trampolínu, zakopu si do balónu atd. přál bych si, aby si na té trampolíně zaskákala Vilda a nečekala na tátu až postaví ty „zatracené“ střešní pilíře. přál bych si, aby jste vy dva poznali jednoho nepálského sherpu, kterého „znám.“ Nesoustředim se v reálu moc na lezení po skále. Až tak moc mě to nezajímá. jednu hodně dobrou jízdu pro mě mě hory dovolili odjet kolem narozenin mé sestry. Ty stopy v té „stěně“ co jsem tam viděl udělal ještě pravděpodobně dřív ráno jeden můj „kamarád“. cítil jsem se líp a na tu jízdu jsem se připravoval. od hor jsem dostal jen moment okamžiku zajímavého světla. na dojezdu už jsem svou stopu potom neviděl. Byla to krátká jízda. bylo to v místech kde mě byla odpuštěna pokuta či parkovné. Podruhé mě hory dovolily tu samou jízdu v jiný den, v trochu jiném světle a sněhu. Stopa tam zůstala delší dobu atd. Podmínky ve spodní části byly víc nebezpečné. Šlo za mnou víc sněhu, jel jsem jinak a měl jsem jiné lyže. zapomněl jsem na to, že má sestra už má po svatbě. Nebyl jsem na té svatbě. Trénuju dál a to je jen jeden z důvodů proč jsem tam nebyl. v mladí jsem si mohl jednou „vybrat“. tak jsem to cítil. Byly dvě možnosti. Jít svědčit nebo být obviněn. Byl jsem obviněn, ale nechali mě jít dál po této cestě. Jenom si to někam napsali atd. Znám už taky např jednoho doktora, který to nemá jednoduché. Možná to nebude mět dál jednoduché, ale víc a víc mu fandim! Na „začátku“ mě až zas tak sympatický nebyl. Loni mě začal podávat ruku. Tuší, protože vidí „pokroky“ a vidí a zná aj chyby z minulosti. pravdepodobne ne zatím všechny! v reálu pro mě borec. Pracuje na onkologii a fandim mu! druhého dubna jsem ještě ráno napsal jedné kámošce zprávu. Tak co dojdeš? Mám v hlavě vybranou zónu kde cítím, že bude dopoledne ještě dobrý sníh. Pro tu holku snad zážitek a s největší pravděpodobností aj parádní trénink-v reálu lyžařka, ranařka. Holka z Buuuuuulharska. Potenciál nemalý.. U mě v autě jsou aj jedny starší lyže, které byly pravděpodobně už na Aljašce a mají teď univerzální vázání. Děkuju za to vázání! Není to pro mě. Nenechal bych jen tak dát takové vázání na super lyže na kterých není jednoduché lyžovat. na těch lyžích bylo pro mou nohu super vázání. Už není. Je tam to vázání pro „všechny“. jeden z pravděpodobných důvodů proč ranařka není na místě je, že předpověď počasí hlásí na odpoledne něco kolem 20 stupňů v Salzburgu. pouštím se do věci na kterou su částečně připraven, ale zdaleka nevím moc informací. Beru si telefon, batoh a trochu vody. ještě to oznamuju jednomu kámošovi. Beru si jeden lehký půjčený cepín (nevím co mě čeká). ještě na pásech v zóně v které jsem si už den předem otestoval jízdou sníh, jsem zlomil hůlku. Mám dvě hůlky. Jednu kámošovu teleskopickou a ta už je zlomená a druhou normální. vidím a cítím jak se v té zóně přes noc změnil či „nezměnil“ sníh a pokračuju. Časem se dostávám do míst, kde jdou lyže na záda. Ano začínám leeeeeezt. Lezu a ne v ledu a ani po skále, i když se někdy mé lyžaky probořují na skálu. Někdy po kolena, někdy po pás. Každý lezecký krok je jiný a nový. hory to dovolily. Na startu čekám a stojím asi hodinu. Čekám na slunce které mě ubere ze strachu a nasvítí trochu horu. Na druhou stranu cítím, že se relativně rychle otepluje a ve spodní pasáži svítí slunce od rána. Mám strach. Vím, že dole budu chtět jet taky rychle, ale může se stát, že mě to tam už v plné rychlosti zatáhne za nohy. Hory to celé dovolily. Děkuju. Na chatě už nepracuju. Má to hodně důvodu a pohledů. Jeden je už má nedůvěra a malá otevřenost mého srdce k Regině. Z druhé strany už měla možná taky velký strach ze mě. To nevím! To je jen varianta. Je to tak jak to je. Trenuju teď, borůvky, brusinky atd. Dobrý článek Radko. Fotky jsem zatím všechny neviděl, ale dokončim to. Podívam se jindy snad.

 31. avatar Svoby napsal:

  V pravý čas na pravém místě. A bukáče zajímavé.

 32. avatar marťas napsal:

  Doufám, že jsi tu Smradlavou vodu nekoštoval! Vydařený výlet, skvostný zážitek, přeju a i závidím :)

 33. avatar Hanz napsal:

  .. no pecka největší, teda určitě větší, jak hrad Pecka a ten doslov je trefnej, ja Ti to říkám, už nějaký čas.

 34. avatar Vee napsal:

  WAR :D tam me dali i s prijmenim :D

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.