Bike

Bajkerský resty 2014

23. 07. 2015  

Nestíhám… sem s reportama v hrozným skluzu… tak tu jen tak halabala nasolím tradiční souhrn našeho bajkovýho dění z loňskýho roku! Teda samozřejmě jen z toho zbytku akcí, o kterejch tu ještě žádná zmínka není… a že už tu je těch bike-reportů s letopočtem 2014 požehnaně… tak Hrrr na to!!

 

(1)   Mokrá, Lysá a žlutá    (Radko, Pucci / 14.4. 2014)

A je to tu! Free deň a plány boli, ale však to poznáte, ako to tu na „poxku“ chodí! I keď matička príroda má harakiri náladu, naše plány neprekazí! Vždy máme ďalšie esá v rukáve!  Je ráno…  za oknom ľahké kvapky odskakujú, kozlíky sa už od večera trasú v kúte… a už  natešení očakávame náš šinkanzen do Frýdlantu, že teda navštívime tu našu beskydskú kráľovnu. Vysmiatí seniori nechápavo kukajú a potajme vyzvedajú náš bajk plán… o pár minút sa už vymotávame z davovej psychózy stanice. Kráľovna sa odhaľuje z ranného závoja, vykuklo slnko spoza mračien a štartovná asfaltka Malenovic sa stratila. Terénom na Ivančenu pomaly šlapeme. Prvá väčšia svačinka, pár cvakov u mohyly a potom doslova „zimný“ traverz nás vypľúva na najväčšej „chuťovke“ výšlapu. A hneď mi bolo jasné, že cieľ je takmer na dosah, len prekonať tých pár hladkých, výškových! Rosničkám to zase vyšlo! Behom chvilky na nás útočí snehový dážď a zrazu ani neviem ako, už sme stáli na červenom koberci našej Lysinky a veselo dráždili jej bod :D  Ohrievačka v tradičnom Šantáne s polievkou, zlatistým mokom a na záver delikátnou Marlenkou a spoza okna sa všetko mení na snehové kráľovstvo. Keď vločky ustupujú, najkrajší bod programu je tu! Nasledujúca zastávka: „Šance“! A čo vám budem hovoriť, luxusná žltá čiara až dole, zo začiatku technická, ale ešte si ju zopáknem! :)  U Šance kontroling vodného toku a už berieme Beskydský pivovárek v Ostravici do útoku. Slnko opäť vykuklo spoza mraku, blatíčkoví sa lúčime z vlaku, Vratimov – Hrabová kostolík, pred búrkou teda tesný únik a beautiful deň za nami! :D

 

(2)   Lanovka na Travný     (Radko, Pucci / 8.5. 2014)

Štátny sviatok… a ako lepšie využiť víťazstvo nad fašizmom? Zapriahli sme naše kozlíky a keďže som dlhšiu dobu pílila Radkovi uši, že som nebola na Trávnom, navrhla som trasu a čuduj sa svetu, dejiny sa opakujú!! Šinkanzen sa rúti, tentokrát do Třinca, ranná rozcvička do Oldřichovic a už si plachtíme s bajkami na lanovke. Na Javorovom sa hemžia paraglidisti… zábavné to pokusy s vetrom. Počasie vyšlo nádherné a o chvíľku odškrtávam „Javorový“ vrchol do zbierky. Nechýbala ani tradičná návšteva u indiána a light doplnenie paliva, a ide sa na to! Kalužný..Slavíč..Lačnov..na polomskom hrebeni priberáme posledného člena našej výpravy. Mišiak z Ostravice nám vyšiel naproti a zostava je kompletná! Polomka a jedinečné výhľady… krátky parking na Bielom Kríži s polievkou a jedným oroseným. Posilnení, hor sa na Visalaje… Plato… trošku zamotaní, vrstevnicový presun graduje, Lysá naproti nám pózuje a po krátkej tlačenke konečne aj Trávny dobitý!!! Hmm, a hneď tu máme vrcholový defekt, Radko dušu zamieňa, dopĺňame energy a najväčší adrenalín začína. Výživný, zo začiatku čučoriedkový zjazd, a nekonečná lajna po modrej až do Pražma… až na niektoré úseky, to bola teda pecka! Potom cez Morávkový singl… a teda dali sme si do tela!!! Vo F-M sa naše cieľe opäť rozdeľujú… Mišiak to hecuje na bajku až domov a my po krátkom pikniku u vody sa tiež nevzdávame! Takmer 80km!!

 

(3)   Single Trails Bílá     (Radko, Hanz, Dalík / 13.8.2014)

To se tak jednou kolem 11h vyvaluju v pelechu, páč po dlouhý době nic nepodnikám a je třeba se trochu dospat, když vtom volá Hanz, esli bych si nezajel odpoledne na chvíli na Bílou… inu proč ne!?! Jakmile borec skončí v rachotě, naházíme bajky na střechu, přiberem Dalibora se zeleným Hanzzem a honem tam! Poslední dobou kapánek pršelo, a tak sou lajny dost podmáčený, místama kaluže a v lese neskutečný bahno… je to hodně opatrný, ale nakonec tu dáme 5 jízd a u parkoviště pak jako bonus hrátky s hadicí :o)  Na permici nám zůstalo eště pár jízd, a tak tu zřejmě nejsme naposledy… snad to bude příště bez toho klouzavýho marasu!!!

 

(4)   Veřovické vrchy     (Radko, Pucci / 21.9. 2014)

Nedaleko nás se nedávno otevřely Beskydské traily v kterých maj‘ prsty naši známí rychlebáci, a tak sme to jeli prubnout. Chvíli sme to hledali, pak si to projeli a nakonec sme se raději se smíšenými pocity dobrovolně vydali tlačit vydatnej krpál k rozhledně Velký Javorník! Odtud sme si následně projeli hřeben Veřovických vrchů, což je taková pěkná houpačka… chvíli dokopce, pak z kopce, pak zas nahoru a dolů… a takhle furt dokola… holt pakárna!!  Z dálky byl sice chvílemi slyšet hluk letadel z Dnů NATO, ale vesměs zanikal v kvílení našich natěšených kozlíků :o) My si taky chrochtali nad parádně prožitým dnem a tak to má bejt!!!

 

(5)   Malinowska skala     (Radko, Hanz / 28.10. 2014)

Onehdá se nám takhle s Hanzem sešly volný úterky a bylo zaděláno na akci! Nebylo složitý vybrat cíl… polská část Beskyd je relativně za bukem, pro nás stále docela neprozkoumaná a především je opravdu krásná!! Kombinace parádního podzimního počasí a pohodový bajkovačky v pěkně vybarvený krajině, v nás opět probouzela neutuchající pocity štěstí z pohybu v přírodě…!!! Skvělých 51km :o)

 

(6)   Příčný vrch – Rychlebky     (Radko, Hanz, Dejv / 13.12.-14.12. 2014)

Víkend v půlce prosince, ale počasí připomíná spíš babí léto… toho je třeba využít! Rychlebky už maj‘ po sezóně, ale v okolí je spousta dalších pěkných vršků, co stojí za průzkum… a tak důkladně zkoumáme :o) V půli dne se k nám přidává Dejv a společně projedem ty největší pecky!! Nakonec skončíme u něj v Jes(eník)u, abychom hnedle v neděli přecejen vyrazili do těch našich Rychlebek, kde samozřejmě potkáme Náčelníka, kterej právě trasuje zas nějaký trailový (čti trialový) šílenosti kdesi v lesním balvaništi…! Chvíli na to čumíme, kroutíme hlavama a pak si jdem raděj‘ pojezdit to, co už aspoň trochu známe :o)  Takhle na konec roku opravdu vydařená bajkovačka!!!

 

(7)   Bonus z Baraniej Góry     (Radko, Pucci , Hanz/ dvoudenka 2014)

A že kamže? …za hranicami poľskými na Baraniu goru sa vydrápať a hrebienok preskúmať… 2 dni voľna v týždni, zrodila sa silná troika bajkerská… predpovede divoké… ale snáď u tých poľských pšonkov bude lepšie…!   **   Naľahko s baťožkom vyrážame do Třinca… Česko-poľská granica skáče, kľučkujeme cez Horní Lištnú/Lesna Górna, na hranici padá jedno orosené a na pohodu na tú Malu Czantoryju s romantickým výhľadom na priemyselné mesto.. ehm.. cestou sa objavili náznaky budovania bajkparku… a už stojíme u rozhľadne V. Čantoryji… a cesta dole zahaľená zimným závojom so singlíkom vyzerala rozhodne krajše ako nasucho vysypaný kameňolom J  Z Beskydského sedla odmena na Sozsow Maly a za šera prichádzame k schronisku Soszow – naša spása noclegowa… 1 piwo, 1 žurka, otužilecká sprcha a do pelechu!   **   Vyspinkaný do ružova, s praženicou posilnený sa vydávame ďalej po hrebienku cez Maly Stožek, Velky Stožek, Kiczory, Beskid, Karolówka až k jedinečnej Baraniej Gore. Kochačka na všetky strany… kúzelné miesto, keď sa točíte na mieste a vidíte len kopce J  Krátky oddych, svačinka a už sme frčali parádnym dole kopcom k Magurke Wislanskej… lebo búrka v diaľke lomcovala! Stáčame to na žltú TZ smer Nowa osada, cez vyhlásenu Wislu a v Ustroni sa s perfektným načasovaním ukrývame pred dažďom v jednej miestnej pizzerke, posilnenie na návrat do česka sa už ziadal.. a to sme ešte netušili čo nás čaká… Je po daždi, pripravený na comeback, čelovky svietia a pomaly ale isto sa prehupujeme cez kopec do našich třineckých končín… je niečo málo po pol 11 večer, keď prístávame na železničnej stanici Třinec.. ale čo to? Aké to prekvapko? Najbližší vlak do Ostravy 2:04? To sa mi snáď zdá.. ale nezdá.. ešte sme sa snažili namačkať do meškajúceho expresu, ale nevyšlo… bo v dnešnej dobe človek bude za chvíľu potrebovať miestenku aj na lavičku v čakárni! Tak sme sadli na naše dvojkolesové mašinky… a zviezli sa do Českého Tešína, kde sme sa nalodili do spásneho, záchranného odvozu Mr.Hanza a okolo pol 2 vylodili pred barákom, plný nevšedných zážitkov J

Díky všem spolubajkerům za společnost a tý mojí herce za to, že pode mnou furt drží :o))

, ,


5 komentářů

 1. avatar Pucci napsal:

  Bol to fajny a piekny bike year! …včera sme práve zaspomínali na tú parádnu žltú z Lysinky, akurát napešo v opačnom smere :)

 2. avatar marťas napsal:

  Skvělé fotky, atmosféra jak má být, s Hanzem se ani v blatě neztratíš. Výborný report, Ticháču díky za lákavé tipy!

 3. avatar Don Camilo napsal:

  Radečku už ti není 20 let, už ti není ani 25, vlastně ti táhne na 40-cet. Tak pozor na ty vedra :)

 4. avatar Hanz napsal:

  Travný úplně nej a ty ostatní akce za to šití určitě taky stály :-) Ještě bych pochválil nového redaktora, slovo „Lysinka“ v Češtíně chybělo.

 5. avatar Tichac napsal:

  Včera bylo venku tak ‚příjemně‚, že to se mnou švihlo o zem… pár stehů nad obočím na památku… a to sem byl tentokrát bez bajku :o)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.