Cestování,Hory

Džabal Tubkal 2016

17. 05. 2017  

Tááák… a máme tu poslední díl naší all inclusive trilogie, kdy sme konečně uskutečnili loňskej prvoplán a vydali se směr Maroko… s celkem jasným cílem… navštívit Vysoký Atlas a rozhlídnout se z nejvyššího bodu severní Afriky!! A jaký to bylo, o tom se nám tu kapánek rozepíše Maťa…!

Salamu Alaykum! Morocco! Áno, presne táto kúzelná krajina, ktorú si zamilujete od prvej chvíľe a z ktorej som mala už pred dvoma rokmi rešpekt a verte, že stále mám, ale cítila som v kostiach i v duši, že buď teraz sa vyškrábem na najvyššiu horu Vysokého Atlasu alebo už nikdy. A tak sa aj stalo! Kto je pripravený, nie je prekvapený.

Po prílete do hotela sme prekopali naše holiday kufríky, vyspovedali delegáta, podchytili dopravu a v pondelok po raňajkách sa rozlúčili s naším recepčným, že see you za 3 dni!

A teda aké to celé bolo?

Nekonečná cesta do hôr! Agadir >Taroudant  miestny bus, „presný“ ako hodinky, drobný stress  s batožinou, ktorú treba cvakať extra, vezeme sa! Taroudant >Aoulouz presun v grand taxi namačkaní s ďalšími štyrmi pasažiermi. Aoulouz malé predmestie hôr, kde sa doslova zastavil čas, aj ten náš, na niekoľko hodín, vychutnáváme konvičku čaju, tranzit dohodnutý, holt vyráža až po skončení trhov a to až do maximálneho preplnenia. Štartujeme čosi po 17h, stojíme čo 5 min. nástup- výstup, ľudia na korbe, zážitok a že 3h cesty! Konečne Amsouzart, náš nástupný cieľ, rýchlo sa zahaľuje do zapadajúceho slnka, po značke už ako svetlušky, v ďalšej dedine sa už kdesi zložíme! A mali sme šťastie, zrazu sme sa ocitli v dome Omara, miestny horský deduško, kráľ Imhilene, čo ponúka nocľah, pre takých horalov ako sme my :o)

Najťažší deň pred nami? Imhilene (cca 2.000 m) > jazero Lac d‘Ifni (2.312 m) > sedlo Tizi n‘Ouanoums (3.684 m) >chata Toubkal (3.207 m) Ranné slnko hicuje, zásoby vody doplnené, lúčime sa s civilizáciou, skalnatá cesta až k jazeru, v pastierskej budke u jazera grupa Slovinco-Litavcov s guidom, krátky oddych, čajík a keks. Jazero sa stráca v diaľke, obklopení skalnatými mrakodrapmi, až tam ideme? Pomaly naberáme výšku, skalnatí mníši a obri sledujú naše kroky, vzduch je redší, cítim podivné stavy, čudná bolesť v bruchu, že by ten čaj? Alebo ten keks starý? Počkaj, musím si odskočiť. Každý krok ťažší a pomalší, cítím sa ako omámená, únava sadá na plecia,  úsmev zmrzol na tvári. V duchu si vravím, to dáš, nemysli na to, napi sa, dýchaj, pomaly ďalej zájdeš! Moje slonie nohy sa nechcú zdvihnúť, viac sedím ako kráčam, nejde to! Slnko zapadá , čoskoro bude tma! A Radko? To je môj gentlman! Mal si toho tiež dosť, a preto ďakujem za tvoju pomoc s baťohom, bez Teba by som to nezvládla* Bol to krkolomný výšlap až  do sedla, čosi pred 21h za svitu čeloviek stojíme v sedle Tizi n‘Ouanoums, bez aklimatizácie! Zostup k chate bol už ozdravný, uľavilo sa mi, bol to záber! Na chate o hoďku neskôr, privítali nás s obdivom, oslavnú „berber whisky“ na dobrú noc, postavili sme lóžu na nádvorí a hurá do spacáku!

Deň D!  Chata Toubkal (3.208 m) > Jebel Toubkal (4.167 m) > Chata Toubkal (3.207 m) > Sidi Chamarouch (2.350 m) Uvítal nás lúč slnka, mám trošku zmiešané pocity a rešpekt zo včerejšíeho dňa, ale zvládnem to! Prvý úsek výstupu suťiskom hore, taká rozcvička, skalnatý chodník zaritý medzi balvanmi sa mení na frekventovanú dialnicu, čo sa kľukatí až k špičke Atlasu, cítim sa trošku ako v Tatrách, pri výstupe na Rysy! Naberáme výšku, kocháme sa, v 3.900m prvé snehové mapy, ale mačky netreba. Kroky sú pomalšie, s pauzami, miestami sa šmýka, ale je to ok, ideme na pohodu. Už vidím pyramídu! Vrchol mám na dosah, chceš sa rozbehnúť a nejde to, 4 kroky a predýchavaš, a  zas 4 kroky, až predsa! Salam Toubkal! Môj vysnený cieľ splnený, moja prvá 4-tisícovka, je čosi po 12h, wau, srdce mi ide vyskočiť radosťou, úžasný pocit, zvlášť po včerajšku, vychutnávame vrcholovú atmošku a neskutečné výhľady všade navôkoľ, po hoďke relaxu zostupujeme do základného tábora,  zbaliť sa, rozlúčiť s masivom Toubkal a už kľukatým traverzom vykračujeme smer Imlil. Oslí chodníček ako šitý na bike! Nuž nabudúce :o)  Blížime sa k horskej dedine Sidi Chamarouch, pár domov postavených na sebe okolo potoka, so svätyňou, stmieva sa a čas nás tlačí, za dedinou nachádzame útočisko u budky s prístreškom, konečne sa vyspíme!?

Comeback! Sidi Chamarouch(2.350 m) > Aroumd(1.840 m) > Imlil(1.740 m) > Asni > Talat N‘Yaaqoub  > Oulad Berhil > Agadir  Kdeže! Sme na hlavnom ťahu! Nočné oslíkovské výlevy a klopkanie kopýtok, výkriky ľudí… vstávame skoro, ráno je pochmúrne, vrcholky zahalené hmlou, predpoveď vyšla, začína mrholiť. Míňame Aroumd, zostupujeme popri rieke Mizane do Imlilu, koštujeme miestnu placku a už sa vezeme v preplnenom mini tranzite školákov, na stojáka až do Asni. Tam presadáme do grand taxi, sú to kšeftári, natiahli nás a kvasíme kdesi na pol cesty v Talate, presedáme do vozu, plne obsadení, óóó serpentinky a výhľady, čo mladý Berber nezvláda a grcá potajomky do dverí, chuťovka! Krajina mení ráz, po výživnej ceste do Oulad Berhil sme ako atrakcia.. Posledný prestup do nášho domova… „voňaví“, plní zážitkov a dobrodružstiev po šialenej ceste z hôr sme konečne v Agadire!!  :o)

Radko, Pucci       (8.10.-15.10. 2016)

, ,


56 komentářů

 1. avatar Tichac napsal:

  No tybrďo, ten tvůj lyžařskej mozek to teď nemá asi moc lehký co, Michi?!? Každopádně žádnej alkohol… to nic neřeší!! Hlavní je, že jsi furt nadosah horám a hlavně zasněženým horám! Až ti zas bude ouvej, vzpomeň si na nás… tady je prd… i to málo, co tu bylo je pryč… neskutečný teplo a nejbližší zasněžený hory nejsou zrovna za rohem :o( Holt bída, zmar, zoufalství… drž se!!!

 2. avatar kastanek napsal:

  Buď si jistý tím, že teď bych čekal a ležel jinde než su teď, kdybych už měl na účtě výplatu. Nemám. Uvidíme zítra. Bude deset hodin a nevím, jestli budu pomáhat a ani nevím, jestli budou na účtě peníze. Uvidíme! Dnes jednoznačně negativní den pro mozek, ale jinak odpočinek pro tělo! Tělo silné, ale nefunkční centrální řízení, takže odpočinek. Nejedeš, ale ani nepiješ např alkohol. Snažíš se spát. V dodávce! Tam kde je v reálu tvůj domov, pokud někde je, co se týče hmotných věcí. Pokud budou zítra na úctě peníze a nebude zvonit telefon, tak plán mám. Napřed holkám zavézt dluh za jídlo. Jojo, dluh za jídlo a pak lyže. Pokud dál žádné peníze a si v civilizačním světě a žádné pomáhání, tak asi medvědí spánek. Velká zátěž na mě. Raději spánek a nějaké ty sny! Nelehko, ale ne špatně!!! Sice horsky vyplý, ale žádný útěk k alkoholu atd zatím. Sice si ho nemám za co koupit a podobně, ale vlastně vím, kde jsou nějaké ty piva a vůbec mě nelákají!!!! Čekám na jiné šance!!! Dobrou noc. Teď ne kamzík, ale medvěd.

 3. avatar kastanek napsal:

  Díky moc! Nechat to plynout ted bude ještě těžší pro můj mozek, než se zdálo. Proč? Tak to je na dlouho, ale jednoduše asi proto, že je pořád lyžařský. Hory z mého pohledu v určitých výškách a na určitých místech tomu přejí a jsou lyžařovi nakloněny (není to ani Andora a ani Francie, ale lyžařovi místo domovské), lyžař to cítí, ale dá se jednoduše říct, že je slabý! Řešit jaktože tam není, může jen v té hlavě a věnovat se bude něčemu jinému. Uvidíme, ale teď dostávám přímé bomby kladivem do hlavy a nemám na ni přilbu. Jen čepicu, a ty bomby kladivem mě nedává nikdo jiný jak mé hodně oblíbené hory!!! Dobrou noc.

 4. avatar Tichac napsal:

  Moc si s tím nelam hlavu, Michi… nech to plynout, ono se to vystříbří… jdi si za svým… obezřetně, opatrně, ale s jasnou myšlenkou… hory tě v ten pravý čas podpoří!!! Užij si to… držím palce!!

 5. avatar kastanek napsal:

  Napřed dnes sednu na skútr Radko a pak jedu. to je plán. Je tu David a jdou se dnes s lezcem projít a zalyžovat do hor tu. Já jedu a neuvidím je. Tak cítím. Volal už aj Jirka a já mu nějaké ty zprávy odepsal, ale vlastně zatím nevím proč volal.. Pokusím se vidět tu zeď a nevim jestli me to hory dovoli. možná jedu ještě dnes v noci zpět a mám jen jedno odpoledne a možná večer telefon nezazvoni a zůstávám aj v nedelu. Možná bude vše jinak. nelehké pro me. za holkama muzu v pondělí odpoledne. Uvidíme. Netuším, ale rozhodnutý su jasně a jen nevím jak to bude probíhat. Má to hodně otazníků. hory!

 6. avatar kastanek napsal:

  Je nelehko! Tuším, že v alpách na určitých místech „tříska“ aljasky jev. Někde je naopak hodně teplo. Někde ne. možná brzo dojde den s plným rozsahem času. Už jsem je naučil slovo prase a mám dat kombinézu do pračky. pokusím se o to, ale to má čas!!! Pokusím se vidět tu zónu na kterou nebyl v roce 2014 připraven ani Jirka ani já. Potrebuju aj za holkama. Nelehko, ale dobře! Tu zónu chcu vidět a to nebude brnkacka. Dráha cesta, „sprint“ na pásech na lehko, zpět cesta autem a potrebuju aby to hory dovolily a slušné psychické nastavení abych se do toho pustil a stihl to. Šanci určitě mám, ale to ještě nic neznamená. Hory!!!

 7. avatar kastanek napsal:

  Díky. Beru to s přirozeným úsměvem. Věřím tomu, že prsty se zahojí. Znají každoročně tady tu bolest. Teď je to ta fáze hodně nepříjemná. Dnes nakonec žádné lezečky. Slabý. O to dřív bych mohl vyrazit zítra. Uvidíme. Budeš se divit, ale jedno pozitivum ti tu dám. Loni jsem dostal pokutu, či jsem měl zaplatit 30 euro parkovne a nějak se to protahovalo. Klikuju tam na podzim asi v pět hodin ráno hned vedle silnice a už slyším vedle mě stát auto. Nenechávám se rušit, doklikuju a je policejní kontrola. Kontrola bez problémů. Nenechal jsem se a policajti mě zrovna nechtěli nějak kontrolovat, jen kolem jedoucí uhrnovač sněhu měl možná o mě strach, takže dojeli. Dostávám strach a opět si vzpomenu na nezaplacené parkovné. Fajn, jedu to tak den až dva později konečně vyřídit a parkovné či pokuta mě byla odpuštěna. Ne zvýšena a buzerace k tomu za třičtvrtěroční spoždění k tomu. Milé překvapení pro mě. Mám v plánu se na to místo aj letos vrátit pokud hory dovolí. Nemám tam hotovo a líbí se mě to hodně a už jsem tam strávil nějaký čas příprav. Obrovské převěje na startu a jen pár míst z kterých tam jde vjet. Východ a lámavé světlo. Stín, sluníčko, krátké Pink ponk Penk. Odjistit to jde ze spodu. Jistič je v podstatě v dojezdu v protisvahu. Pěkné a pořád to v té hlavě je a snad aj naplánované přesně oblouky a čekám na moment startu. Uvidíme. Jističe zatím neznám. Nevadí! Připravuju se. Dobrou noc.

 8. avatar Tichac napsal:

  Ahoj Michi, díky!! Prožij a užij si tam ten sváteční čas tak, jak ti to bude nejvíc vyhovovat, přinášet uspokojení, ať si šťastný… o tom to je!!
  Psaná forma komunikace je dost nešťastná, vždy nemusí dojít k pochopení… je mi líto, že tu řešíš nějaké slovíčko, které vytrženo z kontextu znamená snad něco, co ti není příjemné, ale je to jen ‚slovo’… jeho význam může být pokaždé jiný!! Tak to zbytečně neřeš, bylo to myšleno trochu jinak (osobně kdyžtak dovysvětlím) a slibuju, že se mu v naší komunikaci budu snažit vyhnout :o) (sorry za smajlíka)
  Zanedlouho snad navštívím Svobyho, tak proberem možnost výletu do tvého království… já bych moc rád!! S nějakým ubytkem si nelam hlavu, nám postačí stan či kůlna… nějak si poradíme, nepotřebujem žádnej luxus :o))
  Tož sa maj… dej prsty dokupy a užívej života… posílám energii…!!!

 9. avatar kastanek napsal:

  Ještě jednu vánoční. Fakt dojedte kdy chcete. Já pomůžu podle toho jak budu cítit. S bytem to je těžko. Mám asi nejšpinavější pokojíčky, ale mám proti mým kolegům z vleků mnohem větší soukromí jak oni a taky je to postaveno tak, abych je brzo ráno či v noci co nejmíň rušil. Nikdo tu nemá k dispozici dva malé pokojíčky bokem. Já ano. Pokud tu nechám někoho přespat, tak jako prvního mého otce, který rád běžkuje a byl by to tu pro něho ráj nebo pokud se zamiluju. Víc si nedovolím!!! Vážím si toho. Co se týče winterraumu, tak že mám klíčky od bouldrraumu, tak to si vážím taky. Tam v té střeše, kde jste spali mám nějaké dřevo, které bych vám klidně dal, ale ty klíčky z ruky si taky nedovolím dát někomu druhému. Spalte to dřevo co tam je a když tam žádné nebude, budu se snažit o to, aby tam nějaké přibylo. Co se týče podzimního místa, tak tam sníh ustojí hodně. Záleží jak ho uloží větr a pak jestli tam nahoru v daný moment jít, nebo volit jiný plán a další otázka volba času, kdy jet dolů. To už je vše jiná „hra“ a pro mě ještě mnohem těžší než nelehké, pokud tam netrávím moc času! Su co by kamenem dohodil, ale to nebude teď brnkačka a už vůbec ne každý moment!!! Jdu se zkusit zpět obut do lyžákuu a štědrovečerní večeře v lezečkáach v bouldrraumu doufám. Naštěstí mám klíčky. Jen tak by mě dnes večer někam nepustili. No a pokud bude třeba tady do akce, tak tady do akce, ale momentálně teplo co se týče sněžných děl. Hory a jedeeeeem. Potřebuju hledat pozitiva, takže teplo a spíš objemy na jakémkoliv sněhu, protože mám víc času a vetšinou když je sníh zajímavější pro to co mám raději, tak min času a soustředěnost na daný krátký moment a Pink ponk Penk. Tak nějak to vidím momentálně. Pokud se začneš soustředit na kvalitu, tak ta je o těch momentech a jedné jízdě na sto procent v daný okamžik, takže hodně, hodně dobré pro mě, protože pomahačky kolem děl je dost zajímavý tréninku jak silový, tak kondiční, tak psychický.

 10. avatar kastanek napsal:

  Ani smajlíky nějak už k životu nepotřebuju. Taky mě to přijde jako vlastní psychická slabost co se týče mě. Úsměv přirozený když mám proč a naštvanost taky přirozená když přijde. Ale takový ten úsměv, který není úsměv není třeba. Jenom má vlastní psychická slabost. Velké bolesti prstů momentálně. Má chyba a hledá se řešení! Uvidíme. Au, auuuuuu, auuuuu. Věřím tomu, že se zahojí, ale hledám to řešení, aby se hojili při zátěži a určité bolesti, než úplná pauza. To bych nechtěl. Netuším, ale věřím a budu se snažit.

 11. avatar kastanek napsal:

  A to oboustraně! Buď mě dáš najevo moju chybu, která mě časem dojde nebo naopak. Slovo luksus bych řadil mezi ty musím atd.hodně relativní pojem. Ano civilizace, finančně drahé, levné, ale luksus není vůbec třeba používat. Přijde mě to jako psychická brzda, která nikomu nepomáhá. Tobě určitě taky ne. Jak říkám, ti co žijí bez civilizace, tak před těma se já klaním, ale nevidím moc velký rozdíl mezi českou a rakouskou mentalitou a ani civilizační rozdíl. No jo no, nějaké ty hranice, politika, euro a koruna, ale to pro mě nejsou moc podstatné rozdíly. Šťastné a veselé. Jinak na chatě na které su zatím v létě já kromě Rakušanů přijde potom pravděpodobně nejvíc Čechů co se národnosti týče. Čeština se tam používá a možná ve winterraumu mají dokonce češi navrch pred domácíma. Možná ne. Nepočítám to, ale luksus. Ne Radko. Nepotřebuju toto slovo. Šťastné a veselé. A díky!

 12. avatar kastanek napsal:

  Dam ti k vánocům kamarádský příklad Radko. Co je luksus? Pít vodu z hor nebo vodu z chaty? Netuším. Jednoznačně ale vím, že voda z hor je finančně dražší!!! A to hodně. Nebudeme se tu bavit o výdeji energie, ale např jen o botech které ničíš, když vodu z hor piješ, protože chodit pro ňu bosky, tak na to su zatím fakt hodně slabý. S tím luksusem to z mého pohledu byla z tvé strany hodně střela vedle. Každý potřebuje trochu něco jiného. Někdo celý den sedí a k tomu dlouho spí a druhý toho moc nenasedí a třeba ani moc nespí. To jsou potom obrovské rozdíly co kdo ke zdraví a štěstí atd potřebuje. Vsechno nej a ať se daří! Každopádně dík. Psychicky mě pomáháš a za to díky!!! Upřímně to tak je! Hory!!!!

 13. avatar kastanek napsal:

  Každý potřebuje trochu něco jiného. Já vstávám v 3:30 když začínám pomáhat v 7 hodin. To to mám tak 5 minut pěšky na scházející se místo. Spím jen na bytě momentálně, protože mě to šetří čas a nebrzdí mozek. 24 hodin denně je ve spacím pokoji otevřené okno a vyplé kamna. Tepleji určitě jak v dodávce, protože tam je stoprocentně teplota taková jak venku. Dodávka je chladnější jak stan. Stan vyhříváš vzhledem k teplotě venku. Dodávku nevyhřívám. To je nelehko. Já teď jednoznačně hledám a k tomu proti vlkům nemám zkušenosti. Z mého pohledu zasněžovače tu dělají silní lidi! Tím nemyslím sebe, takže? Za takovou šanci su rád. Nabídli mě ju a vlk, aby mě něco naučil dává energii!!! Ne málo. A já nedostávám nabídky každý den! Hory!!!

 14. avatar kastanek napsal:

  Není zač. Rádo se stalo. Luksusnější? Vychytanější? Netuším, zkouším a su zastáncem určitých věcí a názorů. Jednoznačně mají na vrch „vlci“. Není to náhoda a je to zaslouženě!!!! Celý ten čas a čemu se věnuju s vlkama, tak jednoznačně vlci!!!! To bys potřeboval zkusit. Aj jako např. spolujezdec potřebuješ vlkovi plně důvěřovat a k tomu se plně koncentrovat. To ti dávám jen jeden z příkladů. Neznáš mou pomáhací dobu a ten mozek mě odskakuje, protože nemá svůj systém. Hledá ho v systému vlků. Kdy půjdu na nákup? Kolik toho mám koupit a kdy se dostanu příště atd atd! Vlci a jednoznačně zaslouženě! Kamzík se snaží a hledá. To je vše. Každopádně hory!!! Ale to si už určitě pochopil dříve, když uvádím, že je to pro mě tvrdé, nelehké atd a přesto su za to hodně rád!!!

 15. avatar Tichac napsal:

  Pink, ponk, Penk… bravo!!! Díky za vyčerpávající odpověď… takže víceméně taková dietka na základě luxusnějšího vychytanýho pitnýho režimu… taky dobrý to občas udělat!!
  Co vlci? Prohnali kamzíka, nebo to bylo naopak :o)

 16. avatar kastanek napsal:

  Ostropestřec, olej, trochu vody s citronem, zelený čaj, q10 plus kokosový olej (trochu trojboj to spolu rozpuštěné), borůvková šťáva a v ní sladkovodní chlorelu, voda a v ní zeolit, někdy kokosové mléko (jen léto), jinak voda. Jen na vodě tomu říkám půst. Toto je dieta. Jen na vodě znám taky, ale to zatím nedělám pravidelně. Zatím slabý! Dnes ráno. Was trinks du fruh? Rumtea? Jojo jeden tag eine flashe. Dneska aj bouldrovačka-jedem. Krakonošův les v plné kráse Pink, ponk, Penk hotovo. No a zítra s místníma „vlkama“. Já jen kamzík a se silnýma mě to baví.

 17. avatar Tichac napsal:

  Ahoj… no chápu, že máš svou stravu, svůj jídelníček atd. … jen když čtu ‚dieta‘, představuju si, že ten den, kdy ji máš, tak třebas něco vynecháš, omezíš apod. … to jsem čekal, že mi trochu osvětlíš… jakože např. ten den diety jsi třebas jen na zelenině, nebo jen na rýži, nebo jen na vodě, nebo jen na bůhvíčem (jen příklady!!!). Nebo je to taky na půl knížky :o)
  Vše v poho… sem moc rád, že tu píšeš… aspoň trochu potrénuješ i tu češtinu, když tam furt jenom ‚šprechtíš‘ :o) Jinak teď sem dojel z Beskyd… na nejvyšší hoře úbytek sněhu, dost se tu poslední dny oteplilo… na prkýnka to není ani náhodou… nostalgicky vzpomínám na to prášení před čtyřmi dny!!!

 18. avatar kastanek napsal:

  Než si po sobě přečtu a opravím připadně ty komenty, tak teď přemýšlím, jestli jsem nenapsal, že to bys musel se mnou měsíc strávit. Případně potřebovat měsíc strávit, ale to není jednoduché. Tak dlouhodobě žiju v podstatě momentálně jen s lidma z hutte. Ti vidí nejvíc, ale taky ne vše. Měl jsem aj nějaké nápady atd v dobrém, ale byly „zamítnuty“. Takže už se snažím „nevnucovat“ a když se někdo ptá, tak odpovím. Su rád, že se ptáš! Když se někdo ptá na jednu věc, tak je jednodušší odpovědět než tady na to! Čas bežiiii, bude už sedum, ale nevadí. Je možné, že to dál do budoucna budu víc rozepisovat, když ses zeptal.

 19. avatar kastanek napsal:

  Jenom dodatek. Civilizačne už „řádil“ např Kryštof Kolumbus, a to už je nějaký ten pátek. Spoustu babiček a dědečků říká jak jí jenom ze své oblasti atd, ale neuvědomují si, že např pijí kafe. Ano já mám civilizační jídelníček momentálně. Pravda! Jedem. Kafe ale např nepiju zatím.

 20. avatar kastanek napsal:

  Zdar klidně tu rozjeď sólo moju debatu. Já jsem tu od Maroka zatím nic nečetl a vůbec nepřemýšlím, kam co dávám nebo nedávám. To je mě jedno. To není podstata věci.. Později něco nového přečtu. S tou dietou, tak to celé bude na hodně dlouho. S jídlem si hraju, zkouším a podobně už delší dobu a pořád dělám nějaké změny. Jídelníček mám spíš pravidelný. Ne jeden den Vepřo knedlo, druhý buchtičky s krémem, třetí řízek, čtvrtý čočku atd. Mám tam nějaké režimy a vybrané potraviny, které se spíš opakují. Je to fakt na půl knížky a to, že si druhý den po dietě většinou odpoledne na tom zajímavě jak jindy není překvapivé. Dieta není brnkačka pro mě, když na ni jedu plnou zátěž, ale ani to neznamená, že su ten den slabý. Některé okamžiky třeba ano a jiné ne. Tady to už je o jedincích. To bys se mnou potřeboval měsíc strávit nebo já napsat půl knížky aj na základě stravování v minulosti, nemoc, teď, zátěže atd. Může v tom hrát aj slušnou dávku psychika, protože v pondělí se „ždímáš“ pokud si bereš energii z jídla a když ten den zvládneš, tak hned ten další co se dobiješ atd. Tady to už jsou „hry“ jedinců. Mám pravděpodobně aj originální civilizační jídelníček, který se nebude shodovat s moc dalšíma jedincama na celém světě. Některé věci načtené, odzkoušené a další zapojuji podle sebe atd. Trus máš taky jiný den po dietě než následující další čtyři dny na jídle které jím atd. Ale? Hodně věcí nevím! Zkouším, někdy přemýšlím atd. Každopádně teď mám čas např ještě na bouldr nebo hledání nějakého terénu, kde jde dát nějakou jízdu na čelovku. Hochwurzen bude případné cestování a když najdu místo kde bude prašan na čelovku, tak budu raději hodinu šlapat než řídit auto. Improvizace. V pět jsem se dozvěděl, že pro dnešek konec, zítra lyže a pomahačky v sobotu ráno. Den ještě neskončil. Zkoušej, hledej, pozoruj kromě hor aj sám sebe atd. Na podzim mě osobně řekl jeden doktor, když někdo vypadá takto po naší léčbě, tak to je super. Jaký máš trénink? Ale, umývám nádobí atd. říkám ze srandy, ale aj pravdu panu doktorovi a pak se bavíme dál. Každopádně mám určitě částečně strach o své zdraví, vím v čem jedu atd., takže peněz za jídlo mě líto není. Bez jídla žijí na světě z mého pohledu určitě lidi, ale já to zatím nejsu.

 21. avatar Tichac napsal:

  Ahoj Mašino, tak to je jasné, že se teď budeš soustředit hlavně na lyžování… což je pro tebe odjakživa sport číslo jedna a zvlášť teď, kdy není zrovna lezecká sezóna… to jde samo lezení stranou… ale v létě tomu zas bude naopak!! To mi přijde celkem přirozený a osobně mám rád takovou tu všestrannost, kdy toho člověk dělá víc a různě to kombinuje (podle počasí, podmínek,…), nebo dělá jen dvě věci (zimní a letní), ale zato ‚pořádněji‘!!
  By mě zajímalo, jak tam píšeš o dietě, po který si měl pak pocit větší síly… o co šlo, můžeš to trochu přiblížit?!?
  A jinak to tu můžeš zas přesunout pod nějakej jinej report… tady pod Marokem už začíná být trochu plno :o)) Díky!!!

 22. avatar kastanek napsal:

  Stručně! Oprava „Jenom“ s lezkyni! Bo to bylo pro mě nejzajímavější lezení zatím! Buď někdo řekl, teď lezeš první ty nebo ty, nebo Kámen, nůžky, papír kdo leze první. Všechny kámen, nůžky, papír jsem prohrál. Každý lezl v daný moment cestu kterou chtel! Klidně já jinou a ona jinou. Když oba stejnou, tak stejně každý jinak a ona to moc dobře věděla! Jo jo lezec mě hodně naučil, ale „jenom“ s lezkyní a můj mozek je lyžařskyyyy. Proč? Pravděpodobně proto, protože na lyžích su trochu jinde, co se týče přírodního pojetí, jak u lezení, i když lezení mě taky baví a dokonce ho taky potřebuju. Dobrou noc. Proč ho potřebuju? Má to víc důvodů a teď budu bez něho. Dojel jsem na křižovatku a jasně cítím, kam mám zatočit. Basejumper dnes hodně říkal Adam Ondra atd, ale tak to není! To není pravda. Pink, ponk, Penk! Hledání světla, zajímavého sněhu, volba toho momentu atd. Ne každý ví, o čem mluvím, ale na druhou stranu aj hodně lyžařuuuuu ví! Juchuchuchuchuchuuu

 23. avatar kastanek napsal:

  8:20 ne moc času! Nevadí. Naobjemoval jsem za život na lyžích už něco. Teď jdu trochu jinak. Úplně jiný podzim. Netuším! Každopádně tento systém je pro mě náročnější jak v létě! V září mě úplně ve sportovkách nepomohly hory! Aj ve sportovkách potřebuju já pomoc hor! Ale jel jsem např diety a dva ze tří projektů jsem přelezl poprvé na dietách! Nejvíc síly atd mívam pravidelně den po dietě! V úterý jsem za celé léto nedostal moc šancí lézt sportovky! Většinou silný na bouldrech. Jenom s lezkyní jsem měl v podstatě nějaké úterní tréninky v létě! Ne moc. Příroda má sílu!!! Teď diety vyhazuju, ale je to jen dočasné pokud nezhořím jak papír! Potřebuju návrat na diety!!! Díky!!! Dodatek. Ale? Prvořadé cíle jsem v létě posunul. Pil jsem ještě mnohem víc vodu z hor a snědl jsem mnohem víc brusinek plus studená voda a trošku protahovací plavání v rašeliništi. Co se týče lezeni teď, tak v podstatě žádné. Možná najdu někdy sílu na protáhnutí, ale ne! Nemám na to a mám jiné priority! Hory, a to venkovní!!!

 24. avatar kastanek napsal:

  Máš pravdu. A největší problém je, když je unavený mozek! Když je unavené tělo a mozek šlape, tak většinou lidi kolem sebe stejně přirozeně rozesměješ a stejně jedeš. Naopak silné tělo v daný moment a unavená hlava, tak stejně stojíš na místě a lidi štveš. Dnes teplo, ale pořád je co. A hodně možností. Holky v údolí a nákup jídla a zkoumačky lesa. Polední pauza krátká a já potřebuju hodně dobře vědět, co si možu dovolit, co stíhám, nestíhám atd. Krůček po krůčku dál a to samozřejmě znamená dávat co nejdřív aj v polední pauze aspoň jednu Pink, ponk, Penk než např. tři jízdy na sjezdovce nebo pod lanem. Večerní v hochwurzenu zatím nejede! Štěstí pro můj mozek, protože zatím na to nejsu připraven a do vánoc nezbývá moc času! Díky! To že můžu dnes jet jezdit např. sport gastein je podle mě krok zpět. Minimálně pro dnešní den. Kupodivu volím filzmoooos. Hmmmmm. Hory!!!!

 25. avatar kastanek napsal:

  Nene. Nestežuju si. A su ten typ, že aj když zatím všemu nerozumím, když začnou pálit tu jejich pongau řeč, tak su úplně mimo! Tak oni moc dobře rozumí, když Michi začne pálit, tak takto teda ne! To už je moc! Dnes ráno nekompromisně, intenzivně prásk! Batůžek bude u mě! Já neznám plán a já budu minimalne pít když potřebuju! Neekzistuje hoši! Vy si dělejte jak potřebujete, ale toto už je moc! Taky jsem za odměnu převážně jen kopal do sněhu, tahal kable a hadice ve sněhu. To k tomu připočti! Eskalátory hodně často v reálu a teď už aj bez lyží. Ne že si na trávničku, ale sniiiih. Na oběd další zkouška. Dnes nelyžuj. „Hoši“ vy jste ještě asi nepochopili, že nejsu ani zamilovaný, ani nemám děti, ani barák a nepřišel jsem sem zbohatnout. Tu polední pauzu půjdu vždy dokud budu dýchat ještě v tu pauzu a aj kdybych cítil, že mám odpoledne odpadnout! Takže asi tak a netrvalo to dlouho. Kolikátého je dnes? S těma skůtrama to je těžko. Oni jsou v tom fakt, ale fakt našláplí a mají to pod kontrolou. Michi? Hmmm ten je mimo a zkouší to že?Převrácená čtyřkolka, skútr taky. Zničené ty plastové věci atd atd. Máš víc možností. Jezdit pomalu atd a nebudeš v tom případě moc dobře pomáhat proti mým kolegům nebo jdeš hranu a budeš padat. Tomu se pravděpodobně nevyhneš! Já budu padat a třeba za to půjdu! Netuším, ale teď potřebuju trošku zvolnit. Start ostrý s těma pádama a za to oni si na tebe „šlápnou“ že! Chválit tě nebudou, nemají za co! To je drahé, to stojí moc peněz, katastrofe atd. Každopádně já zatím padám aj když lyžuju a aj když lezu sportovky, takže uvidíme, ale je to pravděpodobné pokud se můj mozek nezmění a ten má teď názor takový, že je tento „systém“ pro mě fakt tvrdý. Dobrou noc. Je nejvyšší čas, su hotový pro dnešek, takže mě nic jiného teď nezajímá jak spánek! Díky!!!

 26. avatar Tichac napsal:

  Zdar Michi, ty pracante jeden :o)) Tak dnes zahájení (naší skromný) sezóny… za prachem sme museli popojet k sousedům, páč u nás v Beskydech zatím bída :o( Ale je to tam… nezapomněl sem to… jen jedna mini tlama v takovým nepříjemným úzkým průseku s boulema :o) Jinak pěkná kosa a na vrcholu vichr neskutečný!!
  Sorry, ale nějak nepoznám, jestli si na něco stěžuješ, nebo tu jen svérázně popisuješ svoji aktuální situaci (za což sem moc rád)…! Ale řekl bych, že stěžovat si nemáš na co… živíš se prací v horách, máš možnost trénovat nejen svůj lyžařský um, ale i pozorování hor, počasí, kvality sněhu atd., tak myslím, že cajk, ne?! Nějaký ty mouchy se najdou všude… a ty civilizační hračky (skůtr atd.) ber třebas jako fajn pomocníky, co ti umožní se úplně nevyždímat a pošetřit trochu sil navíc, abys pak mohl dávat Pink ponk Penk na tvých vyhlídnutých lajnách :o)
  Jak sem psal už dřív… děláš to dobře!!! Horyyyyyyy :o)

 27. avatar kastanek napsal:

  Za týden sám? Hihihihi sám sobě! Problémy se mnou rozhodně jsou! To jsem si to spletl s něčím jiným, co možná už trochu znám! Tu su zatím hodně mimo. Schumacher sem, tam, takže, ale ještě dýchám a snažím se! Hodinová polední pauza aspoň tři jízdy na papagenu a svačina v kabince. Dík za záznam! Hory!!! Pink ponk Penk se používá, ale teď spíš nicht Pink ponk Penk s těma civilizačníma hračkama! Každopádně nejsu ten typ, co chce sedět na vleku! Nechcu! Hory!

 28. avatar kastanek napsal:

  Máš pravdu Petře. Tušíš správně! Budu se snažit zapojit spaní aj v dodávce, ale na nočních směnách ne! Potřebuješ sušit! Takže dojdeš do strečinkového pokojičku, kde to rozvěšiš a už neběžiš do dodávky. Nenene. Den je krátký, směny relativně dlouhé! Strečinkový pokoj nemá naštěstí okno, děkujuuuuuu! To jsem taky netušil, ale vím, že chcu spát co nejvíc ve tmě! Časově půjdu na své hranice! Diety vyhazuju zatím! A je mě teď fuk, jestli spím v zimě či teple! Venku su dost času a kontakt se sněhem je pro můj mozek důležitý! Budou aj noci v dodávce, ale spaní v ní není priorita! Tušil si správně a já to nevěděl dopředu! Každopádně děkuju za pokojíček bez okna, a to ani nevím komu! Jedem hory!!!!

 29. avatar kastanek napsal:

  Extrém pro mě, extrém ale krásný. Sněží, nestříkáme, papageno ještě nejede, ale ten Krakonošův les tam je! Hoši lopatovačky, tahačky káblu atd. Když jedeš na nějaké té civilizační mašině, tak nejedeš svou hranu kvůli tomu, že se na tebe dívají krásné holky, ale zase trénink!!! Já rád tu hranu tam v lesích a tam mezi kamzíkama. Juchuchuchuchuchuuu!

 30. avatar kastanek napsal:

  Taky díky! Podzim mě určitě neposlal do kolen. Nějaký ten zničený stan atd to je fakt „detail“. Jen víc přemyšlim, kde ho stavět. Na tom místě je hodně variant a každá bude mět výhody a nevýhody. Já jsem byl tento podzim schovaný. Přesně za hranou na severní straně. Udělal jsem ale pět kroků a byl jsem na hraně. Sluníčko! Schovaný před nárazovým větrem, ale? Víry a hodně nového sněhu zrovna na tom místě. Kousek od tebe jsou místa kde je např v podstatě celoročně nárazově vyfučeno na kámen. Jiné varianty jsou dát stan přimo pod stěnu do stěny. Tam je zase respekt z padajících kamenů, ne když si ve stanu, ale když jdeš k němu. No a když si tam trochu delší čas jak např. tři noci, tak ideální místo asi neexistuje. To bys ten stan fakt stěhoval jednou tam a jednou jinam. Každopádně vím, že tu byl relativně vlhký podzim a ten loňský si stan v tuto dobu na stejném místě s radostí dýchá. Tento podzim dostal už teď jasné ko! Dnes zakončeno v lese mezi 1700 až 1500. Takový ten smrk. Řídký smrk a sem tam modřín. Smrk kilometr jinde vypadá zase jinak. To je jak s těma vajicama od slipek ze dvorku a z klece. I to ti pošle mozek jinam. Pink, ponk, Penk taky, ale bobiky, ne zábrany. Sám jak „Krakonoš“. Vlasy už jsem nestřihal tak dva roky, taky bílé jak ty větvičky a jehličky a jedeš si. Pink, ponk, ponk. Letos už v alpách začla doopravdy lesosezona teď. Ano jen určité lesy, určité výšky, určité orientace a terén. Tam kde jsou ty keře třeba ještě ne, ale já si moc dobře uvědomuju, že les mám k dispozici zajímavý a k tomu „Krakonošův“. Znám kluky, co tu byli nějaké ty sezóny, alvin ten je teď např v Kanadě. Toho neznám jen o sobě víme, ale ti kluci učili a v tom lese potřebuješ světlo a je třeba si tam trošku zlehounka poodskočit, takže ho stejně v podstatě nejezdili. Noční směna je zajímavější pokud chceš lyžovat. A mé noční směny budou venku a ne v hospodě! Juchuchuchuchuchuuu! Nohy na zemi a jedem. Z podzimu nejsu zklamaný a ani zlomený, ale to je jen začátek. Každopádně horám diky! Různé rány a bolesti cítím jako skoro každy den v roce. Brnkacka to nebude a k tomu se na to těším! Zítra nastupuju, ale mám výhodu. Já ty lidi znám a oni o mě ví. No a výstupní stanici jsem např už loni z jara natíral. Tu není lehko. V žádném případě, ale šance existuje a já se do ČR vrátit nechcu, a to se ví. Nemá to žádné jiné důvody než ty, že tam z mého pohledu nejsou zajímavé hory. Ano jsou tam krásné místa atd. Může tam být v určitých obdobích aj víc sněhu jak v alpách atd, ale nebude to asi dlouhodobé nebo? Do ČR půjdou aj ti kamzíci a ti žijou zatím tu a to je jasný přírodní důkaz, který mě nevyvrátíš. Já vidím, co v těch horách ti borci dělají! To je level a k tomu stoprocentně přírodní! Dobrou noc. Hory!!!!

 31. avatar Tichac napsal:

  Ahoj Michi,
  fajn tě tady zase číst… koukám, že si žiješ takovej svůj ‚sen’… to je fajn… jen tak dál, děláš to dobře!!! Přírodu vnímáš, respektuješ a hory k tobě budou nakloněny… stačí si jen přát!! Držím palce, ať vše klape!
  Měj se, užívej… díky!!

 32. avatar kastanek napsal:

  Dlouho jsme se neviděli a mám aj teď docela jasnou představu v hlavě na další tři měsíce, takže šup sem s tím, ať máte představu taky. Fingerboard odšroubovaný a trx je taky dole. Ano udělám si silový a strečinkový pokoj. Na překližku to nevidím, ale to nevadí. Od pátku do přištiho pátku tipuju, že nebudu moc času jezdit z kopce, ale týden su připraven to psychicky ustát. Víc ne. Budu se potřebovat teď zaučit, ať se mnou nejsou problémy a můžu fungovat sám. Lanovka se rozjede příští pátek a do té doby to mám v plánu zvládnout. Pak určitě už potřebuju být samostatně schopný. Pomáhat na sto procent a lyžovat co to půjde. Noční směna bude určitě hodně zajímavá. Když budeš šikovný, určitě si zdřimneš aj v noci. Fajn dopoledne spíš a odpoledne tě nezajímá nic jineho jak trénink. Su v nezajímavem středisku pro „freeridery“ co na tom nestojí první den, kupují skipas a mají aspoň trošku představu o okolních střediscích, kde jsou taky lanovky. Jmenuje se to tu filzmoos. Co se týče mě, tak to už je jinak, protože já tu žiju a budu tu pomáhat! Kopec to není nějak extra vysoký, ale je severní. V nedělu odpoledne už jsem jezdil v okrajovém lese v jednom kotlíku. Jmenuje se to rosbrand. Má to plus mínus 1700 až 1800 nahoře. Je třeba si tam po hřebenu po běžkařské dráze dojít od výstupu z lanovky. Budu moc na lehko, takže podle druhu sněhu a upravenosti běžkařské dráhy to bude plus mínus 30 až 60 minut do těch míst, kde je to pro mě zajímavé. Plus větr, únava, bolesti atd., takže dávám fakt velký časový rozsah vzhledem k tomu, že to z mého pohledu není nějak daleko a ani z kopce či dokopce. Každopádně v těch místech jsou aj lavinové zábrany a ty tam lidi nepostavili jen tak. K tomu pod tím nejsou vyloženě žádné obydlené místa atd. Ano za určitých okolností se to fakt může celé trhnout a jet až do 1000 na silnic. JoJo. Za jiných okolností můžou ty zábrany být celé pod sněhem a dát se tam lyžovat Pink, ponk, Penk. A to zajímá případně koho? Bingoooooo! To je zajímavá zóna co se týče mě. A mé situace. Nevím o nikom kdo má stejné plány. Ranní směna, tak je možné, že se dostanu na lyže aj trošku přes den a večer připadne ten hochwurzen s kombinací bouldrraum Ramsau. Noční směna jen trénink pokoj. Žádné lezení tyto tři měsíce!!! Nezvládnu všechno a mozek mám tady jednoznačně od listopadu do května nejvíc lyžařský. Když to půjde, pulli, pulli a šlapat případně lézt pro ty jízdy. Když to nepůjde, tak všechno ostatní co jde dělat s lyžema pod nohama. Od sjezdovek, lanovek atd. Velké teplo děla stojí, takže možná úplně volno. Víte kde jsem byl teď asi pět týdnů, takže to je jasná volba. Od 20. října do teď tam s největší pravděpodobností jiná lidská noha nebyla. Pravděpodobně bych si toho všiml. Místní lidi si mě „čtou“. Aj ty sympatické dámy, mé nové kolegyně věděly např. že loni jsem jen lyžoval a nikde nepomáhal. To že ty změny nejsou zásadní jde cítit. Na nic si nehraju. Ano potřebuju pomáhat, protože potřebuju na jídlo a toto je v této situaci určitě zajímavé a tak jsem to řekl aj těm dámám. Těším se na to! Basejumper, tak to bude originaaaal! Juchuchuchuchuchuuu. Takže když se někam sem budete tyto tři měsíce chystat, tak vás spíš někam pošlu atd. co je z mého pohledu víc zajímavé. Že jsem pojede na den, tak to případně netipuju. Připadně pomůžu se spaním, usušením atd. a když budu mět celý den volno, tak se přidám. Jinak nějak nechcu lidi tahat do něčeho, co pro ně není zajímavé a podobně. Nebo je připadně pošlu na něco pro ně zajimavějšiho pokud budu vědět. Dlouho jsme se fakt neviděli a to není náhoda z mého pohledu. Vím aj o jiných zajímavých zónách v okolí atd, ale v poslední době mě opět myšlenky stály dost energie! Stačí! Do toho z mého pohledu jednoznačně nejistý „výsledek „. Uvidíme aj z mého pohledu může být vše úplně jinak, ale každopádně su rád, že ten mozek má další krátkodobou představu, co dál se životem. Hory!!!

 33. avatar kastanek napsal:

  Dobré je, že teď je to tu, tak jak píšu a to ne případně pro mě. O těch východech jak jsem tu mluvil nedávno, jsem včera jeden odjel. Dnes jsem chtěl druhý, ale není hotovo. Včera jsem tam neměl všechno ideál. Světlo nebylo ono. Východ ideální pro lovce fotek! Zajímavá červená. Hodně zajímavá, ale lyžařsky ne ideál. Chtěl jsem jít dnes ve dvou, ale neklaplo to. Rozumím. Ne pro všechny ideální čas startu. K tomu tam cítím z odpovědí to, že včera někde padla velká základovka. Rozumím dvakrát tak. Ale to nebyl důvod proč nemám odjeto. Na tom místě si dávali aj těžké místo kamzíci. Cítím se v horách líp, když vidím co tam ty zvířata dělají úplně bez civilizace. To jsou lajny směrem nahoru!!! Těžké, krásné, promyšlené, načasované lajny. Ti kluciiii ví a cítí mnohem líp jak já a všechny různé předpovědi počasí atd. No nic pro fingerboard a dolů s ním. No dával jsem ho tam s vrtačkou, tak doufám, že odšroubuju teď se šroubovákama na lyže. Basejumper akorát řekl lyže už ne, lezení taky ne, immer nur basejump.

 34. avatar kastanek napsal:

  Nebude to brnkačka, ale ještě zítra je jedna šance. Jinak už mám kombinézu na čtyřkolku a dva malé pokoje. Jeden bude sušící a druhý tréninkový. Spaní je v plánu dodávka. Potřebuju spávat v zimě Petře, i když to není zrovna šetření tělesné energie. Co se týče slibování, tak to je „jedno“. To je vaše věc a jen má případná pomoc, takže se slibama návštěv či nenávštěv tomu úplně nerozumím. Bude to nelehké, ale budu mět tři měsíce skiamade, takže při ranní směně a málo času jde večer jezdit hochwurzen pro kontakt se sněhem. Večerní lyžování v Rakousku nefrčí zdaleka tak jak v ČR kupodivu, takže na tom nejsu zrovna špatně. Pokud na to budu mět, tak aj tak je možný kontakt se sněhem denně. Dobraaa zpráva pro můj mozek. Bouldr půjde stranou tři měsíce. Potřebuju ho, takže nějakým způsobem bude, ale nejsu lezec a přednost má jídlo a pak lyže. To mozek ví. Stan? No uvidíme, kdy ty civilizační zničené věci vykopu a dostanu dolů. Květen? Červen? Netuším uvidíme. Každopádně je tam nechcu nechat aj kdybych se na Aljašku chystal. Napřed je vykopu a dostanu dolů aj když jsou to jen většinou pozůstalosti s kterýma si hory udělaly to co chtěly. Nohy na zemi a jedem. Bude toho hodně. Ozvu se případně v daný moment, když to budu cítit nebo se neozvu. Třeba to už nechám jen na vás. Málo toho nemám, ale není důvod si stěžovat. Řekl bych, že aspoň zatím naopak, i když netuším jak to půjde. Jezt to co jím, je má volba a to do toho vkládám aj diety. Zaplatit to tu není sranda a ani tady v Rakousku to rozhodně není priorita velikého počtu občanů. V pohodě, rozumím. Každý má svou cestu. Já su možná BMW, ale to BMW už v plné rychlosti narazilo do betonové zdi a pořád je dál na okruhu a v reálu mnohdy při větších zátěžích jak nové nenabourané vozy, kolem kterých ještě k tomu mnohdy běhá spoustu mechaniků. Tak nějak to vidím z mého civilizačního pohledu. Ber to jako pohled pozitivní a ne brečící! Juchuchuchuchuchuuu hory!!!

 35. avatar kastanek napsal:

  Nebylo to v plánu, ale dám si tu záznam. Tady je zatím hodně zajímavý podzim a kromě dalších nutných oprav stanu se jde pokusit zítra o dost zajímavé žlaby relativně nízko. Východ. Dnes jsem sjel na lyžích do 1500 k almu kde zůstaly skelety, lyže a aj mačky. Stan jsem odhazoval tím způsobem, že jsem přemýšlel jak u výpočtu rovnice ještě ve škole, protože poslední nosná tyčka zkroucená jak gymnastka v akci. jak se zlomí, tak je ve stanu dospáno. Zítra v plánu spát v něm. Už se mě stýská. mám k těm horám velký respekt. Fakt velký. Síly jsou tam obrovské. koncentrace, improvizace, nadhled, někdy humor aj když si sólo, někdy velký strach atd. Je třeba se připravit a uvidíme co hory dovolí, stává se brzo. Uvidíme. horyyyyyy!!!

 36. avatar kastanek napsal:

  Tak ti sem dám ještě jednu. Já mám msr. Tu značku co tu píšeš měl půjčenou Jirka. první fronta problém. Stan celý pod sněhem. Velký vír. Dvě prasklé tyčky na základě velké váhy sněhu. V batohu mám tu zázračnou pásku atd. Improvizuju. Stan je hodně v zemi momentálně. Další dvě fronty už jiný vír na základě toho, že je na tom místě tak o dva až tři metru víc sněhu a stan má na výšku zhruba metr a půl? Stan je hodně v zemi. Zůstává na původním místě a hory mě dovolily mezi dvěma dalšima frontama stan odházet. Mám aj fotku po poslední frontě, ale to už stan nemá takovou sněhovou zátěž. První fronta, tak bys nevěřil, že pod sněhem je stan. To jsem věděl jen já kde je. bylo to myšleno tak, že su slabý a pomalý ve srovnání s tím skútrem. Omlouvám se za případné nedorozumění. Jinak! pravda je taková, že se říká že je to těžká práce a do toho chcu lyžovat. Asi proto mě to bylo nabídnuto. Má první nabídka, která tu došla od druhých lidí na základě něčeho a bylo se mě zeptáno osobně. práce na tři měsíce, hodně v noci, hodně právě aj podle přírody atd. civilizační skútr a děla, ale? Když je teplo děla nejedou! Zima plný výkon. Je jasné že budu chtět mět co nejvíc hotovo v noci. Na čelovku šlapat v pohodě, ale lyžovat chcu pořad jak za slunka, sněžení, či případném deštu. vzal jsem hned, takže uvidíme jak to dopadne a případně půjde. nakoupeno a valí se nahoru. Plán je, ale teď jsou hodně krátkodobé. Mám to teď tak, že když hory dovolí, tak aj bez spaní v tom stanu nahoře dám např kolo, pak pěšky, pak trochu připadneho „jednoducheho“ lezení v ledu, pak odlyžuju a dolů. Aj tak to momentálně jde. Dnes je plán spát nahoře a zítra dvojfázove lyžovat a přes oběd vysušit spacáky atd. Msr dobré na sušení. Nemá sněžné límce a dostávám se k závěru, že ty stan nepotřebuje. Někdy k tobě třeba dojde ta fotka co mám z úterý. ale? Nohy na zemi. Netuším dál co stan vydrží či nevydrží, jen mě hory daly další zkušenosti a dovolily určite věci. tak bych to asi zhodnotil. Dnes mám pořád šanci si dát ještě jízdu při západu slunce, takže se o to pokusím. Uvidimeeeee hory!!!

 37. avatar Tichac napsal:

  Zdar Michi, jaks tu předtím psal, že máš kované kolíky atd., tak jsem byl moc zvědavej, jak ten stan obstál ty velký větry… no a teď teda čumím… dvě tyčky zlámaný…! Předpokládám, že to byl ten tvůj NorthFace… takže nejspíš kvalitní hliníkový tyčky… a ani tak to nevydrželo, to je síla!! Holt příroda je mocná, však to znáš :o) No ale co mě šoklo ještě víc, že ti někdo řekl, žes slabej a pomalej… to ten člověk musí bejt obklopenej nějakýma supermanama asi, jinak to nevidím!!
  Tož užívej hor co to jde a hlavně opatrně… měj se a dík!

 38. avatar kastanek napsal:

  Jak to tak čtu, tak listopad mlčím. pak budu aj tak mezi lidma a pravděpodobně aj s jedním takovým basejumperem atd. Každopádně baví. Kombinace všeho a bez maček momentálně žádná šance co se týče mě. Stan ze tří tyčí dvě zlomené, ale su spokojený a děkuju horám, že ho zatím dál plně využívám. Radko budu pravděpodobně prosinec, leden a aj únor nejen po nocach jezdit po sjezdovkách na nějakém skutru či čtyřkolce. Chtěl jsem to zkusit na pásech a lyžích a bylo mě řečeno, že su slabý a pomalý. Ajajajajjaaaaj. no uvidíme. do toho chcu lyžovat, takže? Dobrá příprava v létě a aj teď. hory!!!!

 39. avatar kastanek napsal:

  Su dole. Z předpovědi počasí mě běhá mráz po zádech. Přesun do 1700 a dnes odpoledne kromě vynášek ještě boulder venku nebo případně lezení. Vypadá to, že tam nějaký čas zůstanu trénovat a chystat dřevo. Nahoře hotovo a včera první odpolední lyžování na západní straně na firnu na prašanové lyži. Převážně mám na nohách Italy. Lezecku sedmičku, skelet osum a půl a tady tu novou botu desítku. Zajímavé? Těžko říct. Každopádně ta desítka je takový tvar, že ju na nohu nedá ani hodně procent lidí s nohou na délku devět. Uzounečká, technická a ne moc teplá. Ale super. Seběhy aj za tmy kde zůstaly mačky v batohu a kdybych neměl skelet s kterým si přikopnu, tak ty mačky už na jiné botě mám. Každopádně to nic neznamená. Nahoře mám materiál a hory mají obrovskou sílu. Kolíky ne originály, ale železa mnohem delší a zamrzlé ve sněhu. O váze se bavit nebudem. Vyrobené v „kovárně“. Aj tak mám strach až tam dojdu co uvidím či neuvidím. Je to aj schované. Ze severu a západu aj hodně do výšky, ale co udělají větrné víry a hodně sněhu s takovou civilizační hračkou netuším. Uvidíme. Hore zdar.

 40. avatar kastanek napsal:

  Jenom to opravim. mozek nefunguje jak by mel jak to tak kontroluju. jojo z me strany jmena, takze ne svoby, ale petr. dnes na noc jedu zpet. mam jeste nedoresene auto, ale verim, ze to nebude zasadni zdrzeni. streda, ctvrtek kdyz hory dovoli, tak to mam v planu nachystat k lyzovani a pak kazdy den pravdepodobne plan podle prirody a nastaveni mozku. tam muzou byt dny kdy se jeste normalkou podivas na klobouk nebo uz lyzujes prasan (ci oboji v jeden den), chystas drevo, koupes se v raselinisti atd. kazdopadne kazda noc v teto vinarske nadmorske vysce nedela minimalne memu mozku dobre. mam aj macky, protoze je planovany pohyb za tmy a pravdepodobneho ledu. toto reseni mam uz taky. cepinek jeden, pujceny na pripadne prijisteni. k zajimavemu „treninku“ tam potrebujes ziskat zkusenosti. jak nejake noci, tak vybehy, sebehy a ostatni podstatne veci. chvilu urcite potrva nez si to sedne. taky muzes stehovat stan na jine misto nebo stanovat na jednom miste a snazit se tam susit trochu jinde. kazdopadne lyzovani podzimniho charakteru je tam stinne, takze muzou byt aj varianty, ze rano boulderraum a odpoledne lyze. ranni svetlo nula procent. tezko na bojisti. rekl bych, ze nektere mista uz ted celodenni stin. malo slunicka. co se tyce lyzovani pozitivni. vidim v tom vyhodu, ale pripadne misto na suseni chce trosku slunicka. stan v celodennim stinu taky ne ideal. nebude to ze dne na den, nez si to sedne. uvidime. ted jsem to tu trochu vic rozebral. mam hodinky, takze telefon vyply a sem tam ho ve spacaku zapnu. co se tyce v okoli wintrraum, tak tam je z meho pohledu vse sedle. to ale neznamena, ze tam vse znam. NAOPAK! ale? klidne lezeni aj s malyma detma nebo naopak na plnou obtiznost, pripadne jeste nejaka alpska cesta, pripadne bouldrraum, kolo atd. Libi se me to a hodne se tesiiiiiim. prevazne to bude pravdepodobne solo, no a uvidime kdo se ukaze nebo koho potkam. netusiiiiiiim. hory!

 41. avatar kastanek napsal:

  Dobře. Jde to případně aj tak, že si Svoby udělá rodinný výlet. Určitě aj když to půjde případně zajímavě lyžařsky a příroda dovolí, tak se budu stahovat aj na wintrraum. Není tam moc dřeva a to je jen pro případné hosty, ale ne pro mě. Já si případně chystám sám. Takže můžeš případně s rodinou pospat. Já budu chystat a pak si třeba zalezem. Mám k dispozici aj lano aj nějaké expresky. Aj bouldrraum. Jak případně pro malou, tak kdyby se stalo, že přijdou jiní hosti. Místa dost! Můj sedák, bouldrmatka a aj jiné věci zůstaly v tom bouldrraumu. Je třeba se soustředit. Stávám brzo a jdu se podívat nahoru. Bude tam pravděpodobně aj puli, puli pokud mě tam hory pustí, ale jen to omrknu. Je toho teď dost. V zimě se uvidí. Chcu a potřebuju si vydělávat na jídlo, takže je dost možné, že např budu s radostí učit děti a brzo ráno se budu snažit o nějakou tu zajímavou jízdu. Uvidíme, ale určitě je to reálné. Zatím bych se případně aj z vaší strany soustředil např na podzimní prázdniny. Já se soustředím na zítra! Hory!

 42. avatar Tichac napsal:

  Čau draku, jsem na tom podobně… taky nevím, co bude… teda tuším, že letos už to asi nedám, ale v zimě bych byl moc rád, kdyby zas něco společnýho klaplo… ono taky záleží, jak to bude mít Svoby s časem atd. … to zatím netuším! Ale zkusíme to probrat a každopádně dáme echo a nějak to sladíme… byl bych fakt rád!!!
  Díky, že ses ozval… a díky za větu: ‚Je třeba být připravený, hodně improvizovat a řídit se přírodou.‘ … budu se těšit! Měj se…!!

 43. avatar kastanek napsal:

  Vidím to pozitivně, takže jen krátce. Nahoře připadl sníh. Boty čekají v obchodě. Stavím se pro ně a vyběhnu nahoru. Na krátko do mé rodné země, když nebude pršet a návrat. Žádné návštěvy atd. jen auto a nutnosti. Radko, Petr má případně moje číslo a zatím toho fakt hodně nevím, ale držím se podzimního plánu. To ještě moc neznamená. Je třeba být připravený, hodně improvizovat a řídit se přírodou. Kdyby se měly sejít naše cesty, tak bych řekl, že to jde aj s dětma a nejsu ti schopný říct, co se bude dít. Když budu sám, tak su schopný říct, že se budu snažit lyžovat, bouldrovat, kolo atd. S případnyma lidma navíc přibýva připadně ještě lano. Bude to hodně aj o běhání nahoru dolů. Ale? Líbí se mě to. Poměrně slušné převýšení, ale ne dlouhá cesta a začátek aj na kole. Uvidíme, sám nevím zatím fakt hodně věcí.

 44. avatar kastanek napsal:

  Radko sezóna neskončila. Tak to není. Není prostor na konec sezóny a ani nevím jestli nějaká zimní bude. Mám plán podzimní a víc zatím ne a aj to je daleko. mistni lidi a ti kteri se ptaji ho znaji, takze se o neho doopravdy chcu pokusit. je takový, že mě příroda případně na podzim buď posílí nebo případ opačný. Něco jiného jak plus, mínus posledních osum podzimu a k nebude levnější. Nepotrebuju skipas, ale např boty určitě. letos jsem běhal hodně dlouho v létě v těch garmontech cos viděl ještě ty. dost rozbitých sklinek s vodou. Když jsem chodil bouldrovat, tak většinou bosky a už se vlezu zase do menších lezeček a zásadně to nebolí. Chodit tady bosky je pro mě koncentrace na každý krok. Ale? Je to super. na lezení bez pytlíčků su zatím slabý. Takže máš taky můj respekt. Mě ty dírky a podobně bolí a v tomto ještě medikamentuju magnesiem, ale hodně respektuju lidi bez pytlíčků. Nádhera a juchuchuchuchuchuuu. dnes trochu změna. Nákup už dnes, pokec s jedním snowbordakem a uvidíme jak bude dlouhý. Návrat nahoru večer nebo až brzo ráno a zdrimnu v maringotce. Taky varianta. Včera večer eskalátory bez lyží, ale čepica, lyžařské gatě, nezimni boty atd. Návrat bez vody. Holt priroda je silná a spravedlivá a v batohu byly jen flašky. Žádná lopatka. Dnes nebo zítra vezmu vodu víc ze spodu. Uvidíme. Teď už jsem dlouho venku nelezl, ale bouldrraumek taky juchuchuchuchuchuuu. Lezu rád, když je plus mínus 5 stupňů. Tento čas mám taky raaaaad. Sezóna nekončí. Borůvky a brusinky taky ještě jsou a rašeliniste ještě nezamrzlo. Není mě už tak třeba pravidelně na chatě, ale to neznamená, že sezóna končí. Není to jednodušší. Snažím se o trošku víc spánku. Může se stát, že v zimě přijde opět extrém co se týče mě na spánek a ten byl celý srpen. Dokonce mám nový pokoj, aby se pomohlo druhým, takže su rád za toto řešení a jedna „vyhruzna“ scéna na centrálu za ranní bouldrraum už je taky za mnou. Pokud chceš ale pít vodu z hor, jezt borůvky, brusinky a odpoledne se lezecky protáhnout, neznám zatím na tomto místě variantu. Letos to byla zkouška fakt už pravidelně na málo spánku a tam potřebuješ jinak slušně fungovat psychicky a podobně. Jojo za to taky díky lezkyni bez pytlicku. Jestli někdy ještě uvidím, tak vyridim. Uvidíme. Žádné jistoty atd. Hory. Můj pohled na věc je, že pracuju či mám dovolenou celý rok. Je to jen úhel pohledu. Mozek se ti dostane do jiného nastavení, když např. víc zim za sebou si v horách na lyžích. Není tak důležité pro mozek jestli si papirove profi či ne, ale jde o to co děláš a v jaké intenzivitě se daným věcem věnuješ. Léto je podobné. Jak se dostaneš do nastavení, že musím umývat podlahu, tak půjdeš psychicky hodně dolů. Chceš nebo potřebuješ. Já např lezkyni „učil“ žít aspoň tady bez slova musím. Jojo Radko, srpen jsem si užil aj bez mála spánku. Lezkyně spala trochu víc, ale ne dlouho a byla připravena. Např. David, kterého znáš, tak univerzálně pripravený nebyl a to měl velkou fyzickou sílu. Každý je jiný a David má taky můj respekt. Spousta zbytku personálu slovo hory nezná a respektuju to. Snažim se to respektovat a není to pro lidi jak já nejjednodušši! Obrovské procento případných vydělaných peněz zůstává energeticnostne na tom místě, kde v létě su a v reálu si je neodnáším s sebou na zimu. Má varianta a věřím v ňu! Budu se snažit zase ozvat. Díky!

 45. avatar Tichac napsal:

  Zdar Michi, dlouho ses neozýval… nedávno jsem na to myslel a ejhle… díky!!
  Málem jsme tě se Svobym navštívili koncem srpna cestou ze Švajcu, ale nakonec to nějak nevyšlo… hory byly tentokrát kruté a my se museli přizpůsobit… no, aspoň jsme Vás se slečnou nerušili :o) Taky lezu bez pytlíčku, takže ji pozdravuju!! Doufám, žes měl příjemnou pracovní sezónu a zase ses ve spoustě věcech posunul… tak jak zas bude chvilka, napiš! Měj se…!!!

 46. avatar kaštánek napsal:

  Tak jsem si po dlouhé době přečetl. Dobré. Zavání to tím, že pokud dojde, tak nestíhám. Dnešní rašeliniště ještě relativně teplé, ale desky a lavička už bílé. První co si oblečeš nejsou trenky. Začíná se od ponožek jak vylezeš z vody. Zalezl jsem si aj parádně s lezkyní, co leze bez pytlíčku na zadku! Nebudeme se tu bavit o tom jaké obtížnosti leze. Aj brzo ráno kdy si sice jen před chatou, ale během sekundy je například ze stínu celá stěnečka nasvícena. Co bude dál uvidíme. V pondělí jsem byl omrknout jeden krásný kousek zbytku ledu, takže? Hodně změn, ale žádná zásadní! Díky! Nakoupit a naložit na záda. Můj matroš se lanovkou nevozí. Hory!

 47. avatar Tichac napsal:

  Óóó… díky hoši za komenty a podporu… moc si toho vážím!!!
  Jožko, tvůj koment jsem ani nečekal, moc potěšil… stejně jako dnešní setkání po několika letech… díky moc, Berrrrrrrnýýý :o)

 48. avatar Jožka napsal:

  Pecka fotky…hltal jsem jednu za druhou, jen tak dal bady. Dik za cumendu.

 49. avatar Bisi napsal:

  Krása Ticháčku, ideální spojení hory a moře :-)

 50. avatar Koki napsal:

  Fotku cislo 83 bych nazval „cekani na vlnu“. Preji mnoho dalsich povedenych vyletu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.